Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Obłoki” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Obłoki” Czesława Miłosza to wiersz, który ukazał się w tomie „Trzy zimy” wydanym w 1935r. Ówczesna twórczość poety utrzymana była w nastroju katastrofizmu będącym skutkiem wydarzeń politycznych (głównie I wojny i nadchodzącej II). Wszechobecne na świecie zło gnieździło się także w człowieku. Wolne od niego wydawały się tylko tytułowe „Obłoki”.

Wiersz jest przykładem liryki inwokacyjnej – podmiot liryczny zwraca się do kształtów dryfujących po niebie. Spojrzenie na białe i milczące chmury jest tak naprawdę zaglądnięciem w swoje wnętrze. Podmiot liryczny ma świadomość, że jego duszy (sumieniu) daleko jest do nieskazitelnej barwy obłoków. „Patrzę na was o świcie oczami łez pełnemi / i wiem, że we mnie pycha, pożądanie / i okrucieństwo, i ziarno pogardy…” – to grzechy, które wylicza podmiot liryczny. Najprawdopodobniej są one udziałem całej ludzkości, która żyje pod obłokami. Poeta wspomina także o „farbach kłamstwa” zakrywających prawdę. Z jego słów możemy wyłowić bardzo pesymistyczny obraz świata – pełnego zła i pozbawionego prawdziwych wartości.

„Wtedy spuszczam oczy / i czuję wicher, co przeze mnie wieje, / palący,...

Podobne wypracowania