Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Lektury” - interpretacja i analiza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czesław Miłosz w swojej poezji często podejmował problematykę kształtu współczesnej kultury. W wielu utworach zastanawiał się nad jej fundamentami, nad tym dokąd zmierza oraz poszukiwał rozwiązań na dotykające ją problemy. Czytając wiersz zatytułowany „Lektury”, trudno oprzeć się wrażeniu, że poeta postrzega kulturę jako dziedzictwo minionych wieków, które, wbrew pozorom, wcale bardzo się nie zmieniło.

„Zapytałeś mnie, jaka korzyść z Ewangelii czytanej po grecku. / Odpowiem, że przystoi, abyśmy prowadzili / Palcem wzdłuż liter trwalszych niż kute w kamieniu…” – słowa te rozpoczynają utwór Czesława Miłosza oraz sugerują, że fundamentem obecnego świata jest Biblia. Została napisana literami trwalszymi niż wykute w kamieniu, ponieważ jej słowa wciąż są aktualne, wciąż mogą dostarczyć współczesnemu człowiekowi wielu prawd i wartości. Następnie poeta pisząc o twarzach cezarów, nawiązuje do kultury antyku. Ponownie pokazuje, że chociaż minęło naprawdę wiele lat, to uczucia towarzyszące człowiekowi nadal są takie same – „Lęk i pragnienie te same, oliwa i wino, / I chleb znaczą to samo…” Widzimy więc, że między naszą kulturą, a tymi, które zostały już pochłonięte przez...

Podobne wypracowania