Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - czas i miejsce akcji utworu. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo trudno określić czas akcji w powieści Witolda Gombrowicza pt.: „Ferdydurke”. Nie jest on jednak najważniejszym elementem świata przedstawionego. Trzeba pamiętać, że książka Gombrowicza należy do gatunku literatury absurdu. Załamania czasoprzestrzenne są dla tego typu książek naturalne. Mamy tutaj do czynienia z tego typu zabiegiem.

W pierwszym rozdziale widzimy głównego bohatera – Józia – jako trzydziestoletniego pisarza rozmyślającego nad swoim życiem i nad tym, czego dokonał. Jednak już w drugim rozdziale jest to szesnastolatek chodzący do szkoły, który zostaje poddany procesowi „upupiania”. Przy tym narrator nie wspomina, aby miały być to jakiegokolwiek typu retrospekcje.

Wskazówki na temat czasu, w jakim trwa akcja książki, możemy odczytać jedynie dzięki symbolom. Jeżeli chodzi o dworek w Bolimowie, mamy tutaj widoczną konfrontację nowoczesności z tradycyjnością. Elementy nowoczesności wskazują na to, że akcja utworu może dziać się w czasach współczesnych autorowi (bohaterom znane są takie rzeczy jak groszek w puszce, radio, telefon). Właściwie nie można określić dokładnie, ile czasu minęło, odkąd poznaliśmy bohatera w jego warszawskim mieszkaniu. Upływ czasu nie jest ukazany.

Wiadomo,...

Podobne wypracowania