Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Syzyfowe prace” to powieść, w której Stefan Żeromski opisał czasy, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Autor podjął tematykę kształtowania się świadomości narodowej oraz pokazał, w jaki sposób państwa kontrolujące obszary należące do Rzeczpospolitej próbowały temu zaradzić. Sam pisarz o „Syzyfowych pracach” wypowiadał się w ten sposób: „Napisać muszę książkę, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu była przedmiotem mego badania i bólu mego serca.”

Głównym bohaterem utworu jest Marcin Borowicz – syn zubożałego szlachcica Walentego i pięknej Heleny. Wielką ambicją jego rodziców było zapewnienie mu jak najlepszej edukacji. Podczas jego nauki w szkole przygotowawczej w Owczarach oraz w gimnazjum w Klerykowie ujawniają się jego słabe strony. To młodzieniec zupełnie niesamodzielny, nieprzystosowany do dorosłego życia. Często stawał się ofiarą drwin, podlegał także wpływom silniejszych kolegów. Początkowo ulega on działaniom rusyfikacyjnym, stając się posłusznym i bezkrytycznym uczniem. Momentem przełomowym w jego biografii jest lekcja polskiego u profesora Sztettera, kiedy to Bernard Zygier recytował „Redutę Ordona”. Twórczość Mickiewicza stała się dla...

Podobne wypracowania