Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koalicja - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koalicją nazywa się pakt, porozumienie osób lub grup podejmujących wspólne działanie, przy czym każdy kieruje się osobistym interesem. W związku z koalicją podmioty łączą się w celu osiągnięcia wspólnego celu. 

W ekonomii występuje koalicja przedsiębiorstw łączących się ze sobą na pewnej płaszczyźnie w celu zwiększenia zysku. Firmy mogą tworzyć np. wspólne sieci sklepów a następnie dzielić proporcjonalnie dochody. 

Na gruncie wojskowym koalicja to porozumienie krajów biorących udział we wspólnej operacji wojskowej. Współczesnym przykładem takiej koalicji są działania ONZ. 

W polityce spotkać można się w koalicją partii. To związek partii politycznych połączonych w celu osiągnięcia wspólnego rezultatu. Zazwyczaj sojusze takie są krótkookresowe. W systemie parlamentarnym mogą istnieć rządy koalicyjne . Jego utworzenie ma na celu osiągnięcie większości sejmowej pomagającej prowadzić działania polityczne partii rządzącej. Praktyka dowodzi bowiem iż polityka rządów mniejszościowych jest mało stabilna i bardzo trudna. Partie polityczne dążące do zawiązania koalicji powinny wykazywać podobne poglądy polityczne oraz programy a także dobrą wolę zawarcia trwalej współpracy. 

Praktyka...

Podobne wypracowania