Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koalicja - definicja, charakterystyka, przykłady

Koalicją nazywa się pakt, porozumienie osób lub grup podejmujących wspólne działanie, przy czym każdy kieruje się osobistym interesem. W związku z koalicją podmioty łączą się w celu osiągnięcia wspólnego celu. 

W ekonomii występuje koalicja przedsiębiorstw łączących się ze sobą na pewnej płaszczyźnie w celu zwiększenia zysku. Firmy mogą tworzyć np. wspólne sieci sklepów a następnie dzielić proporcjonalnie dochody. 

Na gruncie wojskowym koalicja to porozumienie krajów biorących udział we wspólnej operacji wojskowej. Współczesnym przykładem takiej koalicji są działania ONZ. 

W polityce spotkać można się w koalicją partii. To związek partii politycznych połączonych w celu osiągnięcia wspólnego rezultatu. Zazwyczaj sojusze takie są krótkookresowe. W systemie parlamentarnym mogą istnieć rządy koalicyjne . Jego utworzenie ma na celu osiągnięcie większości sejmowej pomagającej prowadzić działania polityczne partii rządzącej. Praktyka dowodzi bowiem iż polityka rządów mniejszościowych jest mało stabilna i bardzo trudna. Partie polityczne dążące do zawiązania koalicji powinny wykazywać podobne poglądy polityczne oraz programy a także dobrą wolę zawarcia trwalej współpracy. 

Praktyka rządów koalicyjnych jest bardzo często spotykana w Polsce. Aktualnie u władzy znajduje się koalicja partii politycznych Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Platforma Obywatelska. W poprzednich kadencjach parlamentarnych występowały koalicje: Sojusz Lewicy Demokratycznej-Polskie Stronnictwo Ludowe-Unia Pracy, zaś w czasach PRLu rządu sprawowała koalicja Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - Stronnictwo Demokratyczne. Najwięcej kontrowersji dotychczas związanych było ze znalezieniem się u władzy koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony oraz Ligii Polskich Rodzin z uwagi na odmienne poglądy występujące w tych partiach.  

Przy temacie rządów koalicyjnych warto zwrócić uwagę na Szwajcarie w której niezależnie od wyników wyborów zgodnie z tradycją cztery najważniejsze partie polityczne prowadzą wspólne rządy. 

Podobne wypracowania do Koalicja - definicja, charakterystyka, przykłady