Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm a stalinizm - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stalinizm był systemem politycznym, którego twórcą był Józef Stalin, przywódca ZSRR. Stalinizm zaczął się kształtować w latach 20-tych XX wieku, był bardziej radykalną kontynuacją leninizmu.

Stalinizm charakteryzował się tym, że całe życie polityczne i społeczne podporządkowane było wodzowi, który kierował państwem. Wszystkie dziedziny życia były inwigilowane, pozostawały pod silnym wpływem propagandy. Indoktrynowano młodych i zwalczano opozycję. Biurokracja partyjna była bardzo rozwinięta, kontrolowała administrację i gospodarkę.

Dzięki tajnej policji i aparatowi bezpieczeństwa dokonywano represji politycznych. Wszystko podporządkowane było woli wodza. Aparat państwowy atakował nie tylko opozycję, bezwzględnie rozprawiał się również z własnymi działaczami, których podejrzewano o zdradę lub stwarzanie zagrożenia dla wodza.

Stalinizm całkowicie zlikwidował demokrację parlamentarną oraz wyeliminował wolność słowa. Mimo iż sam Stalin uważał siebie za kontynuatora dzieła Lenina, współcześni marksiści odżegnują się od takich porównań. Stalinizm był krwawą dyktaturą, która podobnie jak faszyzm rozprawiała się ze wszystkimi wrogami stanowiącymi wyimaginowane zagrożenie dla władzy.

W faszyzmie,...

Podobne wypracowania