Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feudalizm - co to jest? Społeczeństwo feudalne - cechy, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Feudalizm był ustrojem społeczno-ekonomicznym właściwym dla społeczeństw średniowiecznej Europy, który w dużej mierze opierał się na stosunku do własności ziemi (łac. „feudum” – prawo do cudzej rzeczy). Charakterystycznym dla tego ustroju sposobem sprawowania rządów była monarchia.
 
Istotnym elementem feudalizmu jest wykształcenie się specyficznego, hierarchicznego społeczeństwa feudalnego, które wyróżniało się zróżnicowaniem stopnia posiadania ziemi.

Podstawą społeczeństwa feudalnego był podział na seniorów i wasali. Senior posiadał tzw. pełną wartość ziemi, mógł nią swobodnie dysponować, toteż oddawał ją we władanie wasali w zamian za pełnienie określonych usług (m.in. wojskowych). Wasal mógł wtedy również oczekiwać od seniora ochrony. Wraz z ziemią, wasal otrzymywał nad nią tzw. zwierzchnią władzę i stawał się feudałem.

Uprawa otrzymanej ziemi należała natomiast do najniższego stanu – chłopstwa, które posiadało tzw. własność użytkową ziemi. Warto dodać, że chłopi byli w pełni uzależnieni od feudała (zarówno ekonomicznie, jak i prawnie), a istniejące reguły, np. przypisanie chłopów do ziemi, uniemożliwiało im jakikolwiek awans społeczny.

Charakterystyczną...

Podobne wypracowania