Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przywództwo transformacyjne - definicja, charakterystyka

Przywództwo jest specyficzną odmianą władzy, która polega na wywieraniu wpływu i mobilizowaniu innych ludzi za pomocą określonych cech charakteru lub też zajmowanego stanowiska.

Przykładem przywództwa jest przywództwo transformacyjne, które spośród innych rodzajów wyróżnia się wyjątkowymi cechami personalnymi przywódcy. W przywództwie transformacyjnym działa on bowiem nie ze względu na motywację zewnętrzną, ale dlatego, że posiada wewnętrzną pasję, sprecyzowane cele i interesy oraz, co bardzo ważne, mnóstwo energii i wiary w sukces podejmowanego przedsięwzięcia.

Należy dodać, że zwolennicy przywódcy transformacyjnego podążają za nim nie z powodu poczucia uległości, ale ze względu na głębokie zaangażowanie w daną sprawę. Cechą personalną przywódcy, która pomaga mu pociągnąć za sobą licznych zwolenników jest charyzma – pewna umiejętność interpersonalna, która powoduje silne wywieranie wpływu na słuchaczy i wzbudzenie w nich poczucia zaufania.

Przywódca transformacyjny zwykle pełni rolę charyzmatycznego wizjonera, który swą wizją przyszłości potrafi zachęcić do działania, zmotywować bardzo wiele osób. Przykładami przywódców transformacyjnych są Mahatma Gandhi i Martin Luther King.
 
Jeśli chodzi o funkcję przywództwa transformacyjnego, to chodzi tutaj przede wszystkim o aktywne dążenie do ważnych zmian społecznych, politycznych czy ekonomicznych, a także, co bardzo ważne – zmobilizowanie do działania jak największej grupy osób, co może w znacznym stopniu wpłynąć na skuteczność podejmowanych działań. Inne funkcje przywództwa transformacyjnego pokrywają się z funkcjami przywództwa jako takiego. Są to m.in.: planowanie, organizowanie, rozwiązywanie problemów, rozładowywanie konfliktów, kontrolowanie, nagradzanie itp.
 
Przywództwo transformacyjne wyróżnia się także kreatywnością, wyobraźnią, zdolnością do opracowania i wdrożenia nowych rozwiązań w organizacji czy państwie (jeśli chodzi o transformacyjne przywództwo polityczne).

Podobne wypracowania do Przywództwo transformacyjne - definicja, charakterystyka