Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przywództwo transformacyjne - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przywództwo jest specyficzną odmianą władzy, która polega na wywieraniu wpływu i mobilizowaniu innych ludzi za pomocą określonych cech charakteru lub też zajmowanego stanowiska.

Przykładem przywództwa jest przywództwo transformacyjne, które spośród innych rodzajów wyróżnia się wyjątkowymi cechami personalnymi przywódcy. W przywództwie transformacyjnym działa on bowiem nie ze względu na motywację zewnętrzną, ale dlatego, że posiada wewnętrzną pasję, sprecyzowane cele i interesy oraz, co bardzo ważne, mnóstwo energii i wiary w sukces podejmowanego przedsięwzięcia.

Należy dodać, że zwolennicy przywódcy transformacyjnego podążają za nim nie z powodu poczucia uległości, ale ze względu na głębokie zaangażowanie w daną sprawę. Cechą personalną przywódcy, która pomaga mu pociągnąć za sobą licznych zwolenników jest charyzma – pewna umiejętność interpersonalna, która powoduje silne wywieranie wpływu na słuchaczy i wzbudzenie w nich poczucia zaufania.

Przywódca transformacyjny zwykle pełni rolę charyzmatycznego wizjonera, który swą wizją przyszłości potrafi zachęcić do działania, zmotywować bardzo wiele osób. Przykładami przywódców...

Podobne wypracowania