Style przywództwa - charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Style przywództwa opisują przebieg procesu decyzyjnego w relacji przywódczej – między przywódcą a podległymi mu osobami, a także opisują formy przewodzenia.
Paul Hersey i Ken Blanchard wyróżnili 4 podstawowe style przywództwa dotyczące przede wszystkim jego sytuacyjnego typu, w którym osoba przewodząca dopasowuje swój styl przewodzenia do potrzeb panujących w zespole podległych mu osób. Te cztery style to: styl dyrektywny, perswazyjny, partycypacyjny i delegacyjny.
Styl dyrektywny jest wybierany w momencie, gdy pracownicy posiadają małe doświadczenie, a lider musi dokładnie wskazywać co, jak i kiedy ma zostać zrobione. Komunikacja i proces decyzyjny zachodzi tutaj jednostronnie – z inicjatywy przywódcy.
Styl perswazyjny stosuje się w chwili, kiedy mamy do czynienia z większą biegłością wykonywanych zadań, jak również z większym doświadczeniem osoby podległej. Tutaj także przywódca określa wyraźnie co i jak zrobić, jednak pojawia się już komunikacja dwustronna – np. lider przekonuje pracownika o konieczności zrobienia danej rzeczy w określony sposób.
Styl partycypacyjny polega natomiast na dwustronnej komunikacji, w toku której dochodzi do podjęcia istotnych decyzji – pracownik posiada większe doświadczenie i umiejętności i może w korzystny sposób przysłużyć się swą wiedzą liderowi.
Czwartym wyróżnionym stylem jest styl delegacyjny. Występuje on w interakcji z dużym doświadczeniem pracownika i jego wysokimi umiejętnościami (m.in. organizowania czasu pracy, systematyczności wykonywanych działań i wielu innych). W tej sytuacji przywódca deleguje na danego pracownika część koniecznych do wykonania zadań razem z odpowiedzialnością za ich wykonanie.
Inna klasyfikacja stylów przywództwa wyróżnia 3 style: autorytarny, demokratyczny i liberalny. Różnią się one od siebie sposobem wykonywania przywództwa.
W stylu autorytarnym przywódca przedstawia konieczne do wykonania zadanie, przydziela obowiązki, a następnie sprawdza postępy i ewentualnie krytykuje ich brak. Styl demokratyczny polega natomiast na tym, że przywódca działa na równi z innymi – poddaje on pod dyskusję zadanie do wykonania, wspólnie ustanawia się podział obowiązków i sposób wykonania zadania. Ostatnim stylem jest styl liberalny, który polega właściwie tylko na przedstawieniu danego zadania i rozwiązywania ewentualnych sporów – cała reszta (np. podział obowiązków) zadań zostawiana jest pracownikom.
Podobne wypracowania do Style przywództwa - charakterystyka
- Przywództwo transformacyjne - definicja, charakterystyka
- Socjalizacja - definicja. Proces socjalizacji, rodzaje socjalizacji
- Socjalizacja a wychowanie - różnice
- Socjalizm - założenia. Społeczeństwo socjalistyczne - charakterystyka
- Sororat - definicja, charakterystyka, przykłady
- Społeczeństwo - definicja, charakterystyka, przykłady
- Społeczenstwo agrarne - definicja, charakterystyka, przykłady
- Społeczeństwo niewolnicze - definicja, charakterystyka, przykłady
- Społeczeństwo obywatelskie - przykłady, definicja, charakterystyka
- Społeczeństwo pierwotne - cechy, przykłady, definicja
- Typy przywództwa - charakterystyka
- Wielożeństwo - definicja, charakterystyka
- Budowa aktu normatywnego - opracowanie, opis
- Apelacja a kasacja - porównanie (różnice, podobieństwa)
- Apelacja od wyroku - Apelacja - co to jest? Definicja, opis
- Akt prawny a akt normatywny - porównanie (różnice, podobieństwa)
- Akty prawne - Akt konstytutywny - przykłady, opis, definicja
- Akty prawne - Akt administracyjny - definicja, cechy, przykłady
- Abolicjonizm - definicja, charakterystyka, historia
- Abolicja - Abolicja dla cudzoziemców - za czy przeciw?