Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Style przywództwa - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Style przywództwa opisują przebieg procesu decyzyjnego w relacji przywódczej – między przywódcą a  podległymi mu osobami, a także opisują formy przewodzenia.

Paul Hersey i Ken Blanchard wyróżnili 4 podstawowe style przywództwa dotyczące przede wszystkim jego sytuacyjnego typu, w którym osoba przewodząca dopasowuje swój styl przewodzenia do potrzeb panujących w zespole podległych mu osób. Te cztery style to: styl dyrektywny, perswazyjny, partycypacyjny i delegacyjny.

Styl dyrektywny jest wybierany w momencie, gdy pracownicy posiadają małe doświadczenie, a lider musi dokładnie wskazywać co, jak i kiedy ma zostać zrobione. Komunikacja i proces decyzyjny zachodzi tutaj jednostronnie – z inicjatywy przywódcy.
 
Styl perswazyjny stosuje się w chwili, kiedy mamy do czynienia z większą biegłością wykonywanych zadań, jak również z większym doświadczeniem osoby podległej. Tutaj także przywódca określa wyraźnie co i jak zrobić, jednak pojawia się już komunikacja dwustronna – np. lider przekonuje pracownika o konieczności zrobienia danej rzeczy w określony sposób.

Styl partycypacyjny polega natomiast na dwustronnej komunikacji, w toku której...

Podobne wypracowania