Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielożeństwo - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielożeństwo, inaczej poligynia, jest przykładem poligamii i oznacza małżeństwo jednego mężczyzny z wieloma kobietami. Zjawisko przeciwne, małżeństwo kobiety z kilkoma mężczyznami, nazywa się poliandrią. W pewnych regionach świata (Tybet) występowało również tzw. wielomałżeństwo polegające na związku kilku kobiet z kilkoma mężczyznami.

W przeszłości wielożeństwo było mocno rozpowszechnione w Chinach, Afryce i Oceanii oraz w krajach arabskich, współcześnie jednak ma coraz mniejszy zasięg.

Przyczyny występowania wielożeństwa są uwarunkowane kulturowo i wiążą się zwykle ze statusem ekonomicznym. Prawo mężczyzny do poślubienia więcej niż jednej kobiety nie jest przymusowe – decyzja jest dobrowolna, mężczyzna musi jednak pamiętać o posiadaniu wystarczającego majątku do utrzymania kilku żon.
 
Ze względów reprodukcyjnych poligynia była częściej występującą formą poligamii niż poliandria – mężczyzna bowiem może być równolegle ojcem dzieci z różnych matek. Co więcej, zjawisko to jest wynikiem dominującej roli mężczyzn w większości plemion i pełnieniu przez kobiety funkcji związanych z życiem rodzinnym – w grupie np. łatwiej jest wychowywać wspólne dzieci.
 
Przykładami społeczeństw,...

Podobne wypracowania