Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo niewolnicze - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczeństwo jest zbiorem ludzi, między którymi występuje sieć wzajemnych relacji, wspólnota kultury, tożsamości, zamieszkiwanego terytorium. Istnieją także pewne wspólne instytucje pozwalające na jego sprawne funkcjonowanie. Jednym z typów społeczeństwa jest występujące w przeszłości społeczeństwo niewolnicze. Obecnie we wszystkich krajach świata niewolnictwo jest prawnie zakazane.

Już w pierwszych starożytnych cywilizacjach mamy do czynienia z niewolniczą podległością jednych ludzi względem drugich, gospodarka cywilizacji minojskiej, starożytnego Egiptu czy państw tzw. żyznego półksiężyca (dorzecza Eufratu i Tygrysu) w dużej mierze opierała się na pracy przymusowej niewolników. Nie mieli oni żadnych praw, co więcej – nie byli nawet uważani za istoty ludzkie. Właściciele niewolników (doszło tutaj do uprzedmiotowienia człowieka) mogli nimi dowolnie dysponować.

Skąd brali się niewolnicy? Istniało kilka warunków, jakich spełnienie powodowało, że człowiek nagle stawał się przedmiotem i do końca życia (lub do momentu wykupienia) miał być posłuszny właścicielom. Niewolnikiem zostawano przez urodzenie w niewoli, przez niemożność spłaty długów, czy w wyniku sprzedaży (np. rodzice sprzedawali swoje dzieci,...

Podobne wypracowania