Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sororat - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin sororat (łac. „soror” – siostra) dotyczy małżeńskiego prawa zwyczajowego – w węższym zakresie oznacza on, iż w wypadku śmierci żony (lub jeśli jest ona bezpłodna) mąż ma obowiązek poślubienia jednej z jej niezamężnych sióstr. W szerszym znaczeniu natomiast sororat daje mężczyźnie prawo utrzymywania stosunków seksualnych z siostrami żony (lub jej innymi krewniaczkami). Jeśli w danym plemieniu występuje polygynia, mąż ma prawo wejść w związek małżeński z kilkoma siostrami.
 
Przyczyn wykształcenia się takiego zwyczaju należy szukać w występującej w danym plemieniu konieczności przymierza rodów, które zawierane jest poprzez połączenie w małżeństwie przedstawicieli obu rodzin. Aby zapewnić trwałość takiego przymierza, konieczne jest przedłużanie go w momencie śmierci kobiety lub jej bezpłodności (brak wtedy potomków, którzy staliby się kontynuatorami idei przymierza). Mężczyzna bierze wtedy za żonę siostrę dotychczasowej żony, która pochodzi przecież z tego samego plemienia.
 
Oprócz trwałości związków międzyplemiennych, sororat ma także inną, bardzo istotną zaletę. W społecznościach, w których istnieje wielożeństwo, posiadanie kilku żon jest związane z...

Podobne wypracowania