Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Globalizacja - definicja. Społeczeństwo globalne - definicja, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Globalizacja (globalizm) to złożone zjawisko społeczno-polityczno-ekonomiczne, które dynamicznie rozwija się od kilku ostatnich dekad. Polega ono na wzroście współzależności poszczególnych państw, społeczeństw i przedsiębiorstw, które wynika z rozszerzenia działalności gospodarczej (dominacji międzynarodowych korporacji). Ponadto opiera się ono na ogromnej roli mediów, którą dostrzec można m.in. w dyfuzji kultury i propagowaniu zachodnich stylów życia i wartości.
 
Procesy globalizacyjne nie pozostają bez wpływu na społeczeństwo, wręcz przeciwnie – jednym z głównych objawów szerzenia się globalizacji jest wyraźne oddziaływanie na dotychczasowe style życia, wzorce i potrzeby społeczeństw.

Społeczeństwo globalizacyjne wytworzyło się w wyniku silnego rozwoju różnorodnych środków transportu (masowa turystyka) i komunikacji (w tym właśnie mediów, ale też telefonu i internetu). W związku z wyraźną dominacją w mediach kultury i wzorców pochodzących z krajów rozwiniętych (przede wszystkim USA), w wielu rejonach świata następuje zjawisko rozmycia kultur lokalnych, przy jednoczesnej fascynacji nadciągającą kulturą amerykańską. Należy także zaznaczyć, że może dojść...

Podobne wypracowania