Faszyzm a nacjonalizm - porównanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Faszyzm z łaciny oznacza związek, jest ideologią, która w XX wieku zapanowała w kilku państwach europejskich i doprowadziła do II wojny światowej. Faszyzm był ruchem politycznym, którego organizacje działały we wszystkich niemalże krajach Europy. We Włoszech byli to faszyści Mussoliniego, w Niemczech naziści Adolfa Hitlera, w Hiszpanii frankiści, na Węgrzech strzałokrzyżowcy Szalasiego, w Wielkiej Brytanii Unia Faszystowska Oswalda Mosleya, w Belgii ruch rexistów Leona Degrelle'a, w Rumunii Legion Michała Archanioła, w Chorwacji ruch Ustaszy Ante Pavelića itd.
Natomiast słowo nacjonalizm wywodzi się z języka łacińskiego, jest postawą społeczno-polityczną, która za najwyższe dobro uznaje naród i sprawy narodowe.
Nacjonalizm stał się siłą napędową ideologii faszystowskiej. Aby porównać faszyzm z nacjonalizmem trzeba zrozumieć, że ten drugi jest częścią składową, ale i podstawą faszyzmu. Nie wszyscy więc nacjonaliści są faszystami. Natomiast każdy faszysta jest nacjonalistą. Nacjonalista, inaczej narodowiec, to człowiek, który kocha swój naród i uważa go za najważniejszą wartość.
Nacjonalizm można podzielić na kilka kategorii – nacjonalizm konserwatywny, nacjonalizm radykalny znany w Polsce jako ruch narodowo-radykalny. Nacjonalizm był także częścią składową nazizmu i frankizmu, a także syjonizmu – żydowskiego ruchu narodowego. Zawsze jednak odwołuje się to tradycji i kultury narodowej.
Badacze znajdują źródło wzrostu tendencji nacjonalistycznych w kryzysach finansowych, ubóstwie i ogólnym niezadowoleniu społecznym. W Europie został wykorzystany przez faszystów do realizacji swoich celów.
Nacjonalizm, podobnie jak faszyzm, postulował segregację rasową i wydalenie obcokrajowców z ziem prawowitych właścicieli. Faszyzm korzystał zatem z haseł nacjonalistycznych (które były bardzo popularne w społeczeństwie) i promował wszystko, co narodowe.
Faszyści zyskali sobie poparcie społeczeństwa i za pomocą haseł nacjonalistycznych potrafili uzasadnić swoje cele polityczne. Znaleźli więc wrogów, którymi byli cudzoziemcy i zaczęli atakować mniejszości narodowe. Obarczone zostały one winą za całe zło w państwie – bezrobocie, pogarszające się warunki życia i ubóstwo.
Nacjonalizm nie zawsze jednak musi oznaczać szowinizm czy ksenofobię, nacjonalizm może mieć również realizować się w postaci konserwatyzmu.
Faszyzm miał swoje źródła na kontynencie europejskim, natomiast nacjonalizm ma zasięg ogólnoświatowy. Ruchy nacjonalistyczne istnieją w Azji, Ameryce i Europie, a także Afryce.
Podobne wypracowania do Faszyzm a nacjonalizm - porównanie
- Feminizm - rodzina, model rodziny. Rozwiń temat
- Feminizm radykalny - charakterystyka, przykłady
- Frekwencja wyborcza - delicja, charakterystyka
- Inwigilacja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Judykatywa - definicja, charakterystyka
- Kryptoreklama - definicja, charakterystyka, przykłady
- Koalicja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Marketing polityczny w Polsce - charakterystyka
- Lobbing, lobbing polityczny - definicja, charakterystyka, przykłady
- Faszyzm a komunizm - porównanie
- Faszyzm a nazizm - porównanie
- Faszyzm a stalinizm - porównanie
- Faszyzm w Hiszpanii - geneza, charakterystyka nurtu
- Faszyzm – definicja, założenia. Ogólna charakterystyka faszyzmu
- Feudalizm - co to jest? Społeczeństwo feudalne - cechy, definicja
- Globalizacja - definicja. Społeczeństwo globalne - definicja, cechy
- Industrializacja - definicja. Społeczeństwo industrialne - charakterystyka
- Kapitalizm - cechy, definicja. Społeczeństwo kapitalistyczne - charakterystyka
- Przywództwo charyzmatyczne - definicja, charakterystyka pojęcia
- Przywództwo polityczne - charakterystyka. Typy przywództwa politycznego