Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm a nacjonalizm - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faszyzm z łaciny oznacza związek, jest ideologią, która w XX wieku zapanowała w kilku państwach europejskich i doprowadziła do II wojny światowej. Faszyzm był ruchem politycznym, którego organizacje działały we wszystkich niemalże krajach Europy. We Włoszech byli to faszyści Mussoliniego, w Niemczech naziści Adolfa Hitlera, w Hiszpanii frankiści, na Węgrzech strzałokrzyżowcy Szalasiego, w Wielkiej Brytanii Unia Faszystowska Oswalda Mosleya, w Belgii ruch rexistów Leona Degrelle'a, w Rumunii Legion Michała Archanioła, w Chorwacji ruch Ustaszy Ante Pavelića itd.

Natomiast słowo nacjonalizm wywodzi się z języka łacińskiego, jest postawą społeczno-polityczną, która za najwyższe dobro uznaje naród i sprawy narodowe.

Nacjonalizm stał się siłą napędową ideologii faszystowskiej. Aby porównać faszyzm z nacjonalizmem trzeba zrozumieć, że ten drugi jest częścią składową, ale i podstawą faszyzmu. Nie wszyscy więc nacjonaliści są faszystami. Natomiast każdy faszysta jest nacjonalistą. Nacjonalista, inaczej narodowiec, to człowiek, który kocha swój naród i uważa go za najważniejszą wartość.

Nacjonalizm można podzielić na kilka kategorii – nacjonalizm konserwatywny, nacjonalizm radykalny znany w Polsce...

Podobne wypracowania