Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm a komunizm - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faszyzm i komunizm są systemami totalitarnymi XX wieku. Faszyzm powstał we Włoszech, komunizm zaś zrodził się w Związku Radzieckim. Są to nurty, które zdominowały XX wiek w Europie i doprowadziły do śmierci milionów ofiar.

Powszechnie uważa się, że faszyzm wywodzi się ze skrajnej prawicy, a komunizm ze skrajnej lewicy. Obecnie badacze mają wątpliwości, czy faszyzm rzeczywiście jest  dzieckiem prawicy. Wiek XX to czas totalitaryzmów, które zyskały poparcie społeczeństwa podczas kryzysu, jaki ogarnął Europę po I wojnie światowej.

Faszyzm opiera się na rasizmie, elitaryzmie i ksenofobii, natomiast komunizm bazował na filozofii Karola Marksa i idei walki klas. W obu nurtach istniał kult wodza. Jak każda dyktatura faszyzm i komunizm rozwijały się dzięki jednej partii. W Związku Radzieckim ustrój komunistyczny wprowadzony został przez Włodzimierza Lenina, który próbował uzasadnić praktyczny charakter idei Marksa. We Włoszech i w Niemczech faszyzm miał zapędy imperialne. W Niemczech wzorował się na mitach nordyckich i rasistowskiej idei eugenicznej. W gospodarce faszyzm proponował korporacjonizm i etatyzm, natomiast komunizm zakładał gospodarkę planową, w której nie było miejsca na wolny rynek. Faszyzm był pod...

Podobne wypracowania