Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm a nazizm - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno faszyzm, jak i nazizm były dyktaturami i miały charakter totalitarny. Oba nurty miały podobne spojrzenie na politykę zagraniczną, która przejawiała się w próbach realizacji imperialistycznych dążeń i w podboju słabszych państw.

W kwestiach gospodarczych u nazistów panował socjalistyczny model gospodarki, natomiast faszyzm opierał się na koncepcjach korporacjonizmu. Niemcy zdecydowanie krytykowali religię chrześcijańską, podczas gdy faszyzm włoski bardzo chętnie sprzymierzał się z Kościołem. Nazizm promował ideę rasy panów i Aryjczyków, bezwzględnie atakując inne narody. Faszyzm włoski nie podchodził do kwestii rasowych aż tak radykalnie jak nazizm.

Oba nurty łączy nacjonalizm, idea narodu panów. Naziści usprawiedliwiali w ten sposób ludobójstwo, a faszyści podboje słabszych narodów i państw. Nazizm skupiał się głównie na problemach rasy. Rasizm był podstawą nazizmu, ponieważ czystość rasowa wyznaczała prawego obywatela. Włoski faszyzm całkowicie tę kwestię pomijał. Nazizm nawiązywał do wierzeń neopogańskich, starogermańskich i nordyckich, faszyzm z kolei odwoływał się do historii starożytnego Rzymu, aprobując religię chrześcijańską.

Faszyzm podbijał słabszych i narzucał...

Podobne wypracowania