Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm w Hiszpanii - geneza, charakterystyka nurtu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faszyzm w Hiszpanii narodził się w czasach kiedy przez Europę przewinęła się fala entuzjazmu wobec ustrojów faszystowskich. Początków faszyzmu hiszpańskiego szukać należy w ruchu karlistów.

Karlizm był nurtem w XIX w. który próbował przywrócić Hiszpanii potęgę i pozycję mocarstwową. Karliści próbowali za pomocą reform doprowadzić do wzrostu potęgi Hiszpanii. Karliści byli ściśle związani z kościołem katolickim i reprezentowali konserwatywne poglądy.

Faszyzm hiszpański był poniekąd ich spadkiem. Najpierw w 1933 r. uwidocznił się w postaci Falangi pod wodzą Jose Primo de Rivera. W 1939 r., kiedy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii, faszyści pod wodzą gen. Francisco Franco przejęli władzę i wprowadzili swoje rządy. Faszyzm hiszpański został nazwany frankizmem od nazwiska wodza.

Frankizm był doktryną polityczną, która opierała się na faszystowskim modelu władzy, mimo to zachowała swój odrębny charakter. Przede wszystkim frankizm był ruchem konserwatywnym, ściśle współpracującym z kościołem katolickim. Mimo iż gen. Franco nigdy nie dokonał spójnego określenia swoich rządów, frankizm przeszedł do historii jako ruch narodowy Hiszpanii. Frankizm opierał się na następujących nurtach: na...

Podobne wypracowania