Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przywództwo charyzmatyczne - definicja, charakterystyka pojęcia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z typów przywództwa politycznego jest przywództwo charyzmatyczne. Opiera się ono, jak sama nazwa wskazuje, na charyzmie osoby przywódcy – pewnej cesze charakteru, dzięki której może łatwo przekonać do siebie tysiące, a nawet miliony ludzi.
 
Można wyróżnić kilka cech, którymi odznacza się przywództwo charyzmatyczne. Po pierwsze, jest to przekaz, który niesie ludziom nadzieję na zmiany na lepsze. W sytuacji, gdy ludzie zmęczeni są obecną sytuacją, wizja lepszej przyszłości, i to przyszłości możliwej do osiągnięcia, zachęca ich do poparcia osoby, która głosi tak ważne i potrzebne idee.

Po drugie, cechą przywództwa charyzmatycznego jest umiejętność wpływania na ludzkie emocje, wywoływania i modyfikowania ich. Ludzie kierujący się afektami chętniej popierają i obdarzeją zaufaniem osobę, która wzbudza nadzieje na zmiany.

Kolejną cechą spotykaną u tego typu przywódców jest indywidualne traktowanie człowieka, który nie jest „jednym z wielu”, ale wyjątkową jednostką, której istnienie przywódca charyzmatyczny uznaje i szanuje. Zdobywa tym samym serce milionów poszczególnych jednostek.

Należy zaznaczyć,...

Podobne wypracowania