Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm – definicja, założenia. Ogólna charakterystyka faszyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Faszyzm – z języka włoskiego fasci lub fasces – oznacza związek, pęk rózg. Faszyzm jest ideologią, która opiera się na totalitaryzmie, kulcie wodza i państwa. Jego charakterystyczną cechą jest również prymat władzy państwowej nad wolnością jednostki. Podstawowymi pojęciami składającymi się na ideologię faszystowską są – nacjonalizm, korporacjonizm, imperializm i etatyzm.

Faszyzm jak każdy totalitaryzm oparty był na kulcie wodza, we Włoszech był nim Duce – Benito Mussolini, w Hiszpanii był to Caudillo – Francisco Franco a w Niemczech – Führer – Adolf Hitler. Faszystowskie państwo było państwem nastawionym na przemysł zbrojeniowy, w którym obowiązywały zasady gospodarczego korporacjonizmu i etatyzmu. Zlikwidowano całkowicie opozycję polityczną, rozprawiono się z przeciwnikami. Faszyzm to dyktatura.

Najważniejszym pojęciem w państwie faszystowskim był naród. Naród to obywatele, prawowici właściciele danej ziemi, którzy z pokolenia na pokolenie władali danymi terenami. Nad narodem sprawował władzę wódz, którego decyzje i wola były niepodważalne. Wódz był charyzmatyczny i stanowczy, a realizacja jego polityki wkraczała w sfery całego życia społecznego. Dyktatura...

Podobne wypracowania