Industrializacja - definicja. Społeczeństwo industrialne - charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wraz z XIX-wiecznymi odkryciami technologicznymi rozpoczęła się era wiary w postęp i przemysł, era industrializacji – uprzemysłowienia na wielką skalę, które trwało mniej więcej do połowy XX w., a w niektórych krajach (m.in. w Polsce) jeszcze dłużej – aż do lat 80. XX w. Industrializacja polegała na wprowadzeniu mechanizacji, koncentracji produkcji i wyraźnego podziału pracy. Cechowała się także dużym wzrostem liczby ludzi pracujących w przemyśle.
Wpływ industrializmu nie ograniczał się jednak tylko do sfery przemian ekonomicznych, te bowiem zwykle wyraźnie oddziałują na stosunki społeczne. Tak było i tym razem: z tradycyjnych społeczeństw mieszczańsko-rolniczych zaczęło wyłaniać się społeczeństwo industrialne.
W związku z dynamicznym zwiększeniem się odsetka osób zatrudnionych w przemyśle, zaczęła zmieniać się tradycyjna struktura społeczna – pojawiła się klasa robotnicza, której siła (i chęć wykorzystania jej przez wielu ideologów) miała olbrzymi wpływ na historię XX-wiecznej Europy. Wraz z rozwojem klasy robotniczej powoli następowała zmiana stosunków rodzinnych, coraz częściej pracę w przemyśle podejmowały także kobiety. Pełna emancypacja kobiet i uzyskanie przez nie praw wyborczych dokonało się głównie w wieku XX – przyczyną tego zjawiska było właśnie udowodnienie, że kobiety nadają się do pracy w zdominowanym przez mężczyzn przemyśle.
Inną, ważną cechą społeczeństwa industrialnego jest zmniejszenie roli pierwotnych grup społecznych człowieka na rzecz grup wtórnych. W uprzemysłowionym społeczeństwie rodzina traciła na znaczeniu (jej wcześniejsza siła wynikała m.in. ze wspólnie prowadzonego gospodarstwa rolnego) na rzecz grup koleżeńskich, związków robotniczych czy partii politycznych, w których pracownicy przemysłowi mogli walczyć o swoje interesy.
Zajmując się industrializacją, należy także zauważyć postępujące wraz z nią procesy urbanizacyjne, czyli zwiększanie się liczby ludności miejskiej, która właśnie w miastach poszukuje pracy w przemyśle. Prowadzi to do ogólnego rozwóju ośrodków miejsckich. Zmiana warunków życia ze spokojnej, rodzinnej wsi, na dynamiczną, anonimową metropolię również odcisnęła wyraźne piętno na człowieku i jego stosunkach społecznych. Zaczyna się pojawiać izolacja, poczucie samotności, a w konfrontacji z maszynami i mechanizacją – lęk przed przyszłością człowieka.
Społeczeństwo industrialne ustąpiło w drugiej połowie XX wieku społeczeństwu postindustrialnemu, dla którego głównym dobrem i wartością jest informacja.
Podobne wypracowania do Industrializacja - definicja. Społeczeństwo industrialne - charakterystyka
- Marketing polityczny w Polsce - charakterystyka
- Lobbing, lobbing polityczny - definicja, charakterystyka, przykłady
- Faszyzm a komunizm - porównanie
- Faszyzm a nacjonalizm - porównanie
- Faszyzm a nazizm - porównanie
- Faszyzm a stalinizm - porównanie
- Faszyzm w Hiszpanii - geneza, charakterystyka nurtu
- Faszyzm – definicja, założenia. Ogólna charakterystyka faszyzmu
- Feudalizm - co to jest? Społeczeństwo feudalne - cechy, definicja
- Globalizacja - definicja. Społeczeństwo globalne - definicja, cechy
- Kapitalizm - cechy, definicja. Społeczeństwo kapitalistyczne - charakterystyka
- Przywództwo charyzmatyczne - definicja, charakterystyka pojęcia
- Przywództwo polityczne - charakterystyka. Typy przywództwa politycznego
- Przywództwo transformacyjne - definicja, charakterystyka
- Socjalizacja - definicja. Proces socjalizacji, rodzaje socjalizacji
- Socjalizacja a wychowanie - różnice
- Socjalizm - założenia. Społeczeństwo socjalistyczne - charakterystyka
- Sororat - definicja, charakterystyka, przykłady
- Społeczeństwo - definicja, charakterystyka, przykłady
- Społeczenstwo agrarne - definicja, charakterystyka, przykłady