Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Industrializacja - definicja. Społeczeństwo industrialne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z XIX-wiecznymi odkryciami technologicznymi rozpoczęła się era wiary w postęp i przemysł, era industrializacji – uprzemysłowienia na wielką skalę, które trwało mniej więcej do połowy XX w., a w niektórych krajach (m.in. w Polsce) jeszcze dłużej – aż do lat 80. XX w. Industrializacja polegała na wprowadzeniu mechanizacji, koncentracji produkcji i wyraźnego podziału pracy. Cechowała się także dużym wzrostem liczby ludzi pracujących w przemyśle.

Wpływ industrializmu nie ograniczał się jednak tylko do sfery przemian ekonomicznych, te bowiem zwykle wyraźnie oddziałują na stosunki społeczne. Tak było i tym razem: z tradycyjnych społeczeństw mieszczańsko-rolniczych zaczęło wyłaniać się społeczeństwo industrialne.
 
W związku z dynamicznym zwiększeniem się odsetka osób zatrudnionych w przemyśle, zaczęła zmieniać się tradycyjna struktura społeczna – pojawiła się klasa robotnicza, której siła (i chęć wykorzystania jej przez wielu ideologów) miała olbrzymi wpływ na historię XX-wiecznej Europy. Wraz z rozwojem klasy robotniczej powoli następowała zmiana stosunków rodzinnych, coraz częściej pracę w przemyśle podejmowały także kobiety. Pełna emancypacja kobiet i uzyskanie przez nie praw wyborczych dokonało...

Podobne wypracowania