Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kapitalizm - cechy, definicja. Społeczeństwo kapitalistyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kapitalizm jest systemem ekonomicznym, który cechuje się dominacją własności prywatnej i wolnym rynkiem, czyli brakiem lub stosunkowo niewielką interwencją państwa w mechanizmy rynkowe. Ważnymi cechami kapitalizmu są także takie własności jak nieskrępowana konkurencja, wolny obrót usługami, towarami, finansami i środkami produkcji.

Ustrój kapitalistyczny powstał już na przełomie XV i XVI wieku, ale w krajach europejskich zagościł na dobre dopiero po późniejszych rewolucjach burżuazyjnych (początkowo tylko w Anglii, Francji i Niderlandach, dopiero potem w innych państwach). Współczesny nam kapitalizm jednak wyraźnie różni się od jego pierwotnej wersji opartej na idei wolnego rynku, ponieważ jest on ograniczany przez rozmaite zjawiska: interwencjonizm państwowy, monopole, koncesje, politykę celną, a także poprzez rozwiniętą biurokrację.
 
Współcześnie kapitalizm (w różnych odmianach) jest dominującym ustrojem ekonomicznym świata. Dominacja ta trwa od około 20 lat, ponieważ wcześniej gospodarki krajów uzależnionych od Związku Radzieckiego miały system ekonomiczny centralnie planowany, który był zaprzeczeniem wolnego rynku.

Wraz z rozwojem kapitalizmu ukształtował się pewien specyficzny...

Podobne wypracowania