Ernest Hemingway - charakterystyka twórczości
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ernest Hemingway rozpoczął swoją przygodę z literaturą jeszcze w czasach licealnych jako redaktor i reporter szkolnych gazetek, zaś jego poważna współpraca z dziennikiem „Toronto Star” rozpoczęła się po powrocie z wojny, w 1920 roku. Dziennikarski epizod odegrał bardzo ważną rolę dla kształtowania się jego późniejszego, charakterystycznego stylu w prozie, który realizował w krótkich, rzeczowych zdaniach, nadających narracji żywego tempa. Świat przedstawiony powieści i opowiadań Hemingwaya był kreowany z całkowitym realizmem, bez niepotrzebnych ozdobników i karkołomnych metafor, które mogłyby zaciemniać refleksyjny ton fabuły.
Jego pierwsze opowiadania nosiły wyraźne piętno fascynacji epoką romantyzmu, zaś począwszy od powieści „Słońce też wschodzi” w kierunku ideowym twórczości Hemingwaya zaczął zaznaczać się przełom wynikający z doświadczeń wojennych i poczucia spełnienia obowiązku wobec ojczyzny, jakie towarzyszyło młodemu pokoleniu Amerykanów, nazwanego później „straconym pokoleniem”. Jego koncepcją było wyzwolenie sztuki i artysty na wszelkich możliwych płaszczyznach – od warstwy formalnej tekstów, poprzez swobodę w doborze tematów, aż po wolność osobistą i obyczajową w życiu prywatnym.
Rok 1929 przyniósł najbardziej znaczące wydarzenie w karierze artystycznej Hemingwaya w postaci opowiadania „Pożegnanie z bronią”, które poruszyło opinię publiczną i przyniosło pisarzowi ogólnoświatowy rozgłos. Jego wymiar pacyfistyczny stał się jednocześnie pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym tego twórcy, powracając także w utworze „Komu bije dzwon”, który promował postawę heroicznej walki nawet w obliczu niechybnej śmierci. Oba dzieła nosiły na sobie wyraźne piętno autobiografizmu, odzwierciedlając wojenne doświadczenia Hemingwaya zarówno z frontu, na którym walczył w młodości, jak i z hiszpańskiej wojny domowej, gdzie znalazł się w roli korespondenta. Rzeczywiste postaci, na których inspirowani byli bohaterowie tych utworów, zostały przedstawione pod zmienionymi nazwiskami, w twórczości amerykańskiego pisarza pojawiła się również powieść stricte autobiograficzna, w pełni odzwierciedlająca realia, a wydana po śmierci artysty – „To co prawdziwe o świecie”.
Lata 30-te aż do wybuchu drugiej wojny światowej Hemingway spędził na podróżach po całym świecie, które zaowocowały udanymi cyklami reportaży. Ostatnia dekada jego twórczości stoi natomiast pod znakiem opowiadania „Stary człowiek i morze”, które weszło do kanonu lektur szkolnych w wielu krajach na całym świecie (w tym również w Polsce), pozostając utworem najbardziej kojarzonym z nazwiskiem tego pisarza. Jego istotą było zobrazowanie wytrwałej, momentami wprost heroicznej walki z własnymi słabościami i przeciwnościami losu, wobec których bohater zachowuje chłodną, męską postawę.
Cechą charakterystyczną prozy beletrystycznej Hemingwaya jest minimalizm, z jakim nie tylko opowiadał o świecie, ale również kreował bohaterów. Są oni pozbawieni głębokiego rysunku psychologicznego, a ich działanie ogranicza się jedynie do zobrazowania pewnych postaw i zachowań w trudnych sytuacjach życiowych, przed którymi stawia ich fatum. Do klęsk, które spadają na nich ze świata zewnętrznego, nie stanowiąc efektu ich własnych błędów, podchodzą zawsze ze stoickim spokojem i racjonalną prostotą.
Podobne wypracowania do Ernest Hemingway - charakterystyka twórczości
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - nawiązania Henryka Sienkiewicza do kultury sarmackiej
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka porównawcza Hrabiego i Sędziego
- Obraz życia w okupowanej Warszawie - rozwiń temat w oparciu o utwór „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego
- Francisco Goya „Kolos” - opis obrazu, interpretacja
- Tyrteusz - charakterystyka postaci i twóczości
- Charakterystyka bohatera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza
- Janosik - historia Janosika - opracowanie legendy
- Tytus Czyżewski - biografia, życiorys
- Maria Konopnicka „Botticelli” - interpretacja i analiza wiersza
- Klemens Janicki „O sobie samym do potomności”, „Do gór i lasów” Jana Kochanowskiego - interpretacja i analiza porównawcza
- List do autora powieści „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara z prośbą o inne (szczęśliwe) zakończenie książki
- Jan Kochanowski „Na nabożną” - interpretacja, opracowanie fraszki
- Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Ursusa
- Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - dom i rodzina w „Nad Niemnem” Orzeszkowej. Opracowanie tematu
- William Szekspir „Hamlet” - tragizm Hamleta - opracowanie
- Ewangelia św. Jana - Charakterystyka i znaczenie Ewangelii św. Jana
- Mit o Labdakidach - historia rodu Labdakidów
- Witkacy „Szewcy” - opracowanie, interpretacja
- Opowiadanie o szkole
- Zbigniew Herbert „Pan Cogito” - czy świat Pana Cogito jest utopią? Wypracowanie