Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tytus Czyżewski - biografia, życiorys

Tytus Czyżewski urodził się 28 grudnia 1880 roku w Przyszowej (niedaleko Limanowej).

Od dziecka przejawiał zainteresowania sztuką, dlatego swoje życie postanowił związać z malarstwem. Rozpoczął studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Trwały one od 1902 do 1907 roku. Po zakończeniu nauki wiele podróżował i poszukiwał dla siebie inspiracji. Zaraz po studiach, w roku 1907, udał się do Paryża. Zwiedził również Włochy i Hiszpanię. W międzyczasie wrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie, a następnie – w latach 1917-1922 – mieszkał w Krakowie.

Jako malarz interesował się sztuką skomplikowaną i abstrakcyjną. Podziwiał impresjonistów oraz kubistów. Związał się z grupą Ekspresjonistów Polskich, która w 1919 roku zmieniał swoją nazwę na związek Formistów. Artyści ci czerpali z dokonać kubizmu, impresjonizmu, a nawet futuryzmu. Jako cel stawiali sobie stworzenie czegoś innego, odmiennego, nowego. Najważniejsze było dla formistów – jak sama nazwa grupy wskazuje – zagadnienie formy, nie chcieli oni naśladować natury, tylko pokazać odbiorcy dziwny świat. Dlatego też odwoływali się do geometryzmu, zniekształceń i deformacji. Czyżewski tworzył swoje obrazy zgodnie z założeniami ugrupowania, jednak posiadał własne inspiracje.

Jego dzieła często nawiązują do folkloru i przyrody podhalańskiej, malował też portrety, pejzaże i martwą naturę. Najbardziej znane i podziwiane obrazy Czyżewskiego to: „Hiszpanka”, „Kwiaty w wazonie”, „Portret młodej dziewczyny”, „Zbójnik” czy też „Martwa natura ze skrzypcami”. Jednak artysta nie był tylko malarzem. Drugą ogromną pasją była dla niego literatura i poezja. Sam także pisał teksty. Na początku inspirował się przede wszystkim futuryzmem, potem jednak rozszerzył swoje inspiracje. Bardzo ważny stał się dla niego prymitywizm, który wykorzystał między innymi w swoim utworze „Pastorałki”. Czyżewski korzystał z kultury i dorobku ludów pierwotnych, co nadawało jego dziełom niepowtarzalność. Innymi znanymi dziełami poety były: „Śmierć fauna”, „Zielone oko”, „Osioł i słońce w metamorfozie”.

Tytus Czyżewski zmarł 5 maja 1945 roku w Krakowie. Do dziś uważany jest za jednego z najwspanialszych przedstawicieli polskiego formizmu. Czerpał inspiracje dla swoich dzieł literackich i malarskich z różnych źródeł, miał wszechstronne zainteresowania i umiejętności, dlatego też jest podziwiany i szanowany.

Podobne wypracowania do Tytus Czyżewski - biografia, życiorys