Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - dom i rodzina w „Nad Niemnem” Orzeszkowej. Opracowanie tematu

Dom to miejsce bezpieczne, do którego zawsze można wrócić, gdzie można się schronić i szukać wsparcia rodziny. W „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa przedstawia różne modele domu i rodziny, sugerując czytelnikowi, które z nich uważa za szczęśliwe i warte naśladowania.

Poznajemy dom Benedykta Korczyńskiego, właściciela Korczyna. Jak na ziemiański dworek przystało, zamieszkuje go wiele osób, nie tylko rodzina Benedykta. Żoną Korczyńskiego jest Emilia, jej najbliższą towarzyszką i powierniczką panna Teresa, guwernantka i nauczycielka francuskiego. Z Korczyńskimi mieszka także Marta, siostra Benedykta, stara panna. Pomaga ona gospodarzowi w prowadzeniu domu. W dworku mieszkają także Orzelski z córką Justyną. Nieszczęsny muzyk stracił majątek, Benedykt pomógł w ocaleniu jego resztek i gospodaruje nim, w zamian zapewniając krewnym dach nad głową.

Rodzina Korczyńskich nie jest rodziną idealną – mąż i żona żyją obok siebie. Zajęty pracą Benedykt nie ma czasu dla Emilii, a ona wolałaby, by mąż rzucił pracę w gospodarstwie i poświęcił się studiowaniu francuskich romansów. Kłopoty z żoną to nie jedyne zmartwienie Korczyńskiego. Coraz częściej kłóci się z dorastającym synem - Witoldem, który przybył do Korczyna na wakacje i krytykuje podejście ojca do małorolnych chłopów oraz jego konflikty z Bohatyrowiczami. Zarzuca też ojcu zbytnią uległość wobec pana Darzeckiego, który poprosił o wypłacenie posagu, należnego przed laty jego żonie. Syn chce, by ojciec zmienił swoje postępowanie, Benedykt z kolei uważa, że Witold jest jeszcze zbyt młody i niedoświadczony i nie powinien mieszać się do spraw dorosłych. Konflikt narasta, Witold jest tak zdesperowany, że myśli o samobójstwie. Młody Korczyński podejmuje się roli emisariusza, chce przekonać ojca, by nie karał chłopów ze wsi Bohatyrowicze. Po burzliwej rozmowie spór zostaje zażegnany, Benedykt dostrzega idealistyczne poglądy syna i przypomina sobie, że kiedyś sam myślał w ten sposób. Dodatkowo, decyzja Justyny o poślubieniu Janka Bohatyrowicza doprowadza do pojednania Benedykta z zaściankową szlachtą, co było celem także Witolda. W rodzinie Korczyńskich może zagościć spokój.

Zupełnie inny model rodziny panuje u pani Andrzejowej Korczyńskiej, której mąż zginął w powstaniu styczniowym. Kobieta została z małym synem. Pragnąc wynagrodzić Zygmuntowi brak ojca i zapewnić jak najlepszą przyszłość, pani Andrzejowa spełniała wszelkie zachcianki Zygmusia. W ten sposób wyrósł z niego egoista, nie potrafiący nikogo kochać. Przerażona Korczyńska zdaje sobie sprawę z popełnionych przez siebie błędów, ale nie może już cofnąć czasu.

Przykładem udanej rodziny są Bohatyrowicze – Anzelm i jego bratanek Janek. Mieszkają wspólnie, w powstaniu zginął ojciec Janka, Jerzy. Razem z nimi mieszka jeszcze przyrodnia siostra Jana, Antolka. Anzelm wychował bratanka na porządnego człowieka, teraz Jan odwdzięcza się, opiekując się chorym stryjem. Bohatyrowicze to ludzie prości, choć wywodzący się ze szlachty. Radość życia czerpią z ciężkiej pracy i wzajemnej pomocy, są życzliwi dla siebie i swoich sąsiadów.

Idealny dom i rodzinę mają okazję stworzyć Jan i Justyna. Bohaterowie zakochują się w sobie i chcą wziąć ślub. Wszystko wskazuje na to, że będzie to związek oparty na partnerstwie i miłości, wspólnych zainteresowaniach i pasjach. Miłość do Jana jest dla Justyny sensem życia, dziewczyna chce żyć wspólnie z prostym, ale szczerym i pogodnym człowiekiem. Podobnie Jan – nie boi się poślubić delikatnej panienki z dworu. Widzi w niej idealną partnerkę na całe życie.

Podobne wypracowania do Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - dom i rodzina w „Nad Niemnem” Orzeszkowej. Opracowanie tematu