Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Labdakidach - historia rodu Labdakidów

Król Teb, Lajos wraz z żoną Jokastą spodziewali się dziecka. Radość z oczekiwania potomka zmąciła jednak przepowiednia, zgodnie z którą Lajos zginie z ręki własnego syna. Obawiając się o własne życie, król postanowił zabić dziecko niedługo po narodzeniu.

Przekazał swojego syna pasterzowi, rozkazując mu, aby porzucił niemowlę w górach. Ten jednak zlitował się nad losem noworodka i oddał chłopca na wychowanie władcom swojej krainy. Bezdzietne małżeństwo wychowywało go jak własnego syna, jednak młody Edyp nie czuł się szczęśliwy.

Martwiło go, że jest przez rówieśników nazywany podrzutkiem. Młodzieniec chcąc dowiedzieć się prawdy o swoim pochodzeniu, udał się do wyroczni delfickiej, która powiedziała mu, że zabije ojca i poślubi matkę. Młody Edyp, myśląc że Polibos i Meropa, którzy do tej pory go wychowywali są jego biologicznymi rodzicami, postanowił uniknąć losu ojcobójcy. Udał się więc do Teb.

Po drodze natknął się na Lajosa i odebrał mu życie, nie zdając sobie sprawy z faktu, że wypełniła się właśnie część przepowiedni. Wkrótce zabił Sfinksa – potwora mordującego ludzi, którzy nie byli w stanie odpowiedzieć na jego zagadkę. Pytanie zadawane przez Sfinksa brzmiało następująco: „Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech?”.

Edyp podał poprawną odpowiedź: człowiek, a zrozpaczony Sfinks rzucił się w przepaść. W nagrodę za uwolnienie kraju od potwora młodzieniec mógł poślubić wdowę po Lajosie – Jokastę. Mężczyzna pojął za żonę własną matkę, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest z nią spokrewniony. W wyniku ich związku na świat przyszło czworo dzieci: Eteokles, Polinejkes, Antygona oraz Ismena.

Po latach kraj rządzony przez Edypa zaczęła dziesiątkować zaraza. Wówczas wezwano na pomoc wróżbitę Tejrezjasza, który na prośbę Edypa wyjawił mu okrutną prawdę o przyczynie nieszczęścia, jaką było małżeństwo między bliskimi członkami rodziny. Zrozpaczona Jokasta odebrała sobie życie, a Edyp został oślepiony i odszedł z miasta, aby odpokutować swoje grzechy. 

Podobne wypracowania do Mit o Labdakidach - historia rodu Labdakidów