Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janosik - historia Janosika - opracowanie legendy

Janosik jest znany prawie wszystkim jako rozbójnik, który okradał bogatych, by potem pomagać biednym.

Swoją niesamowitą fizyczną siłę dostał chłopiec od czarownic, które podarowały mu magiczną koszulę, pas i ciupagę. Dzięki nim Janosik był sprawny, wytrzymały i odporny na ból. Od tamtej pory bohater wojował w górskim lesie razem z innymi rozbójnikami, których samodzielnie wybrał do swojej grupy. Napadali oni na bogatych, często nieuczciwych ludzi, którym bardzo dobrze powodziło się w życiu. Skradzione kosztowności rozdawali biednym i potrzebującym.

Legenda o Janosiku pokazuje człowieka, który w dobry i mądry sposób wykorzystał nadaną mu moc i umiejętności. Mimo, że napadał na ludzi, co w zwyczajnych okolicznościach jest zbrodnią, to nigdy ich nie krzywdził, ani też nie zabijał. Odbierał im jedynie pieniądze i inne bogactwa, które mieli ze sobą. Następnie oddawał je ubogim ludziom. Nie wykorzystywał swojej mocy dla własnej przyjemności czy zabawy. Wydaje się, że jego głównym celem było niesienie pomocy bardziej potrzebującym. Może pragnął też, by bogaci, którzy nie litowali się nad innymi i nie oglądali na ich ciężki los, nauczyli się pokory wobec życia oraz bycia wdzięcznym, za wszystko co posiadali. Chociaż stał się rozbójnikiem, uważam, że miał dobre serce i czyste zamiary.

Ogromną wartością legendy jest wspaniałe przedstawienie realiów dawniej Polski, szczególnie trenerów górskich, tatrzańskich. Choć opowieść ma w sobie odrobinę magii i fantastyki, jest jednak cenną lekcją historii dla czytelnika. Dowiadujemy się, jak ubierał się rozbójnik, jak wyglądały górskie tereny i jakie były obyczaje dawniej żyjących ludzi.

Warto poznać legendę o Janosiku, ponieważ ukazuje losy bohatera, który pomimo bycia groźnym rozbójnikiem i zawadiaką, wybrał szlachetną drogę. Postanowił pomagać ludziom, którzy żyli w nędzy. Przykre jest to, że w jednej z wersji opowieści, mężczyzna ginie z woli tłumu. Ludzie nie docenili jego starań ani dobrych uczynków. Skupili się jedynie na tym co złe. Tak też bywa w naszym, współczesnym życiu. Bardzo często widzimy tylko to, co w drugim człowieku negatywne. Legenda pokazuje mężczyznę, który miał dwa oblicza, ale w gruncie rzeczy był dobrym człowiekiem.

Podobne wypracowania do Janosik - historia Janosika - opracowanie legendy