Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Ursusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej książce „Quo Vadis” Henryk Sienkiewicz opisuje jak wyglądało życie ludzi na początku pierwszego tysiąclecia. Chrześcijanie w tamtych czasach byli prześladowani przez pogan. Rzymianie nie pozwalali im na wyznawanie wiary w Chrystusa, w którego boskie pochodzenie nie wierzyli. Jednym z drugoplanowych bohaterów powieści Sienkiewicza jest Ursus, zagorzały chrześcijanin i człowiek o gołębim sercu.

Ursus wywodził się z rodu Ligów i był służącym głównej bohaterki, pięknej Ligii. To on jako jedyny nazywał swoja panią Kalliną. Z wyglądu wydawał się bardzo groźny. Był niezwykle silny, a jego twarz miała srogi i zarazem smutny wyraz. Cechą charakterystyczną tego bohatera, która zdradzała jego łagodne nastawienie były duże niebieskie oczy o dziecięcym wręcz wyrazie. Jego wygląd autor opisuje w sposób następujący: „miał olbrzymi grzbiet podobny do grzbietu cyklopa i potężne jak kolumny uda oraz herkulesowe palce”.

Pomimo tak srogiej aparycji, która z pewnością budziła respekt wśród jego wrogów, miał on również złote serce i był dobrodusznym człowiekiem. Przez wiele lat opiekował się Ligią i czuwał, by nie stało się jej nic złego. Był nawet w stanie oddać własne życie byleby...

Podobne wypracowania