Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Botticelli” - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz „Botticelli” Marii Konopnickiej w całości poświęcony jest obrazowi Botticellego pt.: „Madonna del Magnificant”. Obraz powstał w 1482 r. i przedstawia Madonnę piszącą hymn pochwalny na cześć Boga. Na kolanach trzyma ona Dzieciątko. Wokół niej widzimy aniołów, którzy wkładają jej na głowę koronę. Na obrazie panuje atmosfera intymności, błogości, rodzinnej sielanki.

Maria Konopnicka w swoim utworze patrzy na dzieło Botticellego przez pryzmat współczesnej sobie sytuacji społeczno-politycznej Polski. Jak wiemy, nasz kraj był wtedy pod zaborami. Trudna była sytuacja chłopów, którzy stanowili najbiedniejszą warstwę społeczną.

Wiersz zbudowany jest z 11 strof, każda z nich składa się z sześciu wersów. Jest to utwór rymowany o układzie rymów aabccb. Dwie pierwsze zwrotki opisują Madonnę. Jest ona jednak przedstawiona nie jako święta, ale jako istota realna, ludzka. Autorka pisze o Marii, że „jest matką, nie królową/ to dziecię – syn, nie król”, jest przedstawicielką wszystkich kobiet. Dalej czytamy, ze bohaterka jest brzemienna, jednak zamiast radości sprawia jej to ból. Ten ból jest wspólny dla wszystkich matek, które...

Podobne wypracowania