Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mechanizm systemu totalitarnego w „Innym świecie” G. Herlinga-Grudzińskiego - Czy działał poprawnie? Uzasadnij swoją odpowiedź

Mechanizm systemu totalitarnego opisany w „Innym świecie” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego nie działał poprawnie. To chora ideologia zakładająca bezmyślne i bezrefleksyjne podporządkowanie się systemowi. Wielu ludzi jej uległo, ale o jej klęsce decydowały jednostki, które nie dały się omamić.

Znamienna jest historia Kostylewa, początkowo zagorzałego miłośnika systemu. Wychowany od najmłodszych lat w duchu poparcia dla komunizmu, oraz nienawiści do wszystkiego co zachodnie, stał się zagorzałym ideowcem. Przypadkowe poznanie literatury francuskiej pozwoliło mu odkryć niezafałszowany obraz świata. Uświadomił sobie, że partia go oszukuje. Do więzienia trafił pod zarzutem chęci obalenia z pomocą obcych mocarstw ustroju Związku Sowieckiego. Długo przesłuchiwany i torturowany podpisał w końcu fałszywe zeznania. W obozie dał się poznać jak „święty”. Jego wykształcenie (był inżynierem) zapewniło mu nieco lepsze warunki i lżejszą pracę. Rozdawał więźniom chleb, oddawał swoje talony na zupę. Mógł opuszczać zonę bez konwoju więc przynosił trochę tłuszczu lub jarzyn dla chorych. Kiedy to się wydało, został odesłany do najcięższej pracy, do brygady leśnej. Tam szybko zapomniał o litości wobec innych. Teraz sam potrzebował pomocy. Ciężka praca fizyczna i ciągły głód złamały go. Uratował go przypadek. Znalazł książkę, którą czytał na wolności. To przypomniało mu o jego ludzkiej naturze, uświadomiło mu stopień zezwierzęcenia. Poczuł, że oszukano go po raz drugi.

Władza wymuszała autorytet stosując zastraszanie, katując i głodząc więźniów. Do obozów trafiano za błahe przewinienia. Niektórzy zaczynali wierzyć w wielkość swojej winy, gdyż ich umysł nie mógł pojąć jak człowiek  niewinny może odbywać karę. Człowiek szalał z rozpaczy i braku nadziei. Więźniom z obozu odbierano każdą radość i przyjemność, po to by przywracając rzecz naturalną, osoby więzione cieszyły się z niej jak z jakiegoś niespodziewanego daru.

Podobne wypracowania do Mechanizm systemu totalitarnego w „Innym świecie” G. Herlinga-Grudzińskiego - Czy działał poprawnie? Uzasadnij swoją odpowiedź