Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo obywatelskie - przykłady, definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczeństwo jest jednym z tych pojęć socjologicznych, którego precyzyjną definicję jest bardzo trudno ustalić. Ogólnie przyjmuje się, że społeczeństwo jest dużym zbiorem ludzi, których łączy wspólna kultura, tożsamość i zamieszkiwane wspólnie terytorium. Ważnym elementem społeczeństwa jest także występująca między jego członkami sieć wzajemnych interakcji.

Specyficzną, współcześnie szeroko dyskutowaną kategorią społeczeństwa jest społeczeństwo obywatelskie, które definiuje się jako społeczeństwo, które wyróżnia się zdolnościami organizacyjnymi i dużą aktywnością, co pozwala na samodzielne osiąganie pewnych celów (bez ingerencji ze strony państwa). Istotną rolę pełni tutaj wysoka świadomość obywateli i poczucie odpowiedzialności za dobro ogółu.
 
Występowanie społeczeństwa obywatelskiego w danym kraju świadczy o jego dojrzałości i sprawnym funkcjonowaniu demokracji. Współczesnej Polsce daleko jednak do takiego wzorca społeczeństwa obywatelskiego jak Stany Zjednoczone.
 
W kraju tym silne społeczeństwo obywatelskie zostało zauważone już w XIX wieku – angielski myśliciel, Alexis de Tocqueville, podróżując po USA, spisał swoje doświadczenia w ważnym...

Podobne wypracowania