Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doktryna Estrady - definicja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktryną Estrady nazwano od imienia jej twórcy kluczową dla polityki zagranicznej Meksyku teorię ministra spraw zagranicznych Genaro Estrady. Powstała ona w 1930 roku. Mówiła ona, że w przypadku uznawania rządu innego państwa nie powinno opierać się wyłącznie na ocenie jego prawomocności, ale na fakcie jego rzeczywistego egzystowania. Państwa powinny skupić się na utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych bez względu na to, jaka frakcja polityczna sprawuje w danych momencie władzę w państwie.

Doktryna Estrady była również bezpośrednio związana z doktryną Carranzy z 1918 roku, która skupiała się na nie ingerowaniu w kwestie polityki wewnętrznej innych państw. Doktryna Carranzy była kluczowa dla prowadzenia polityki zagranicznej w tamtym okresie w historii Meksyku. Opierając się na założeniach w niej zawartych Estrada uznał, iż istnieje możliwość prowadzenia przez Meksyk polityki zagranicznej opartej na nawiązywaniu stosunków dyplomatycznych w sposób aktywny aż do momentu wykazania przez partnera w dyskusji międzynarodowej chęci interwencji w sprawy wewnętrzne w Meksyku, W takim przypadku współpraca miałaby natychmiast zostać zerwana. Każdy reżim był jak najbardziej akceptowany i traktowany jako równorzędny...

Podobne wypracowania