Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

James Monroe - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

James Monroe był piątym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Urodził się 28 kwietnia 1758 w Wirginii. Uczęszczał do College of William & Mary zanim złożył podanie do Armii Kontynentalnej. Zasługi Monroe w wojsku zostały podkreślone przez udział w rewolucji amerykańskiej, gdzie został postrzelony. Później, w 1777 roku, został mianowany majorem. Podał się do dymisji w 1778 roku. 

W 1780 roku powrócił do Wirginii, by studiować prawo wraz z Thomasem Jeffersonem, który ostatecznie stał się jego mentorem. Następnie Monroe został wybrany do Izby Delegatów w 1782 roku i był zaangażowany w tworzenie Artykułów Konfederacji . Monroe opowiadał się przeciwko ratyfikacji Konstytucji, gdyż uważał, że daje ona zbyt wiele władzy rządowi centralnemu. Po ratyfikacji Konstytucji i Karty Praw, Monroe został wybrany na senatora (ze stanu Wirginia) i nadal ściśle współpracował z Jeffersonem przy organizowaniu działalności Partii Republikańskiej. Pełnił urząd senatora w latach 1790-1794.

 Monroe, wraz z Thomasem Jeffersonem, pomógł wynegocjować zakup Luizjany. Po zakończeniu wojny w 1812 roku, Monroe przez dwie pełne kadencje pełnił urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych - w okresie od 1817 do 1825 roku. Wiosną...

Podobne wypracowania