Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doktryna Monroe - definicja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktryna Monroe to deklaracja ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Monroe, ogłoszona w grudniu 1823 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Stanowiła ona podwaliny pod rozwój teorii izolacjonizmu USA wobec państw europejskich. Polegała na powszechnym zapewnieniu społeczeństwa, iż Stany Zjednoczone nie będą tolerować dalszej ekspansji terytorialnej państw europejskich na obszarze Ameryki Północnej i Południowej. Każda interwencja przedstawicieli państw europejskich na terenie USA będzie, w myśl tej doktryny, traktowana była jako akt przemocy wobec Stanów Zjednoczonych. Prezydent Monroe uznał jednak istniejące kolonie europejskie.

Powodem wygłoszenia owej doktryny przez Jamesa Monroe w Kongresie, była obawa przed próbą odzyskania przez Hiszpanię swoich byłych kolonii (które ogłosiły niepodległość i rozpoczęły funkcjonowanie jako oddzielne, samorządne państwa, nie podlegające zwierzchnictwu hiszpańskiemu). Hiszpanie nie sprzeciwiali się doktrynie samej w sobie z powodu wsparcia w tym aspekcie ze strony Wielkiej Brytanii, która opowiedziała się po stronie amerykańskiej filozofii. W głównej mierze Anglicy starali się zachować swoje wpływy na Karaibach. Organy sprawujące władzę w państwach...

Podobne wypracowania