Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abolicja - definicja, charakterystyka, przykłady. Abolicja podatkowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Abolicja jest aktem prawnym, który polega na jednorazowym anulowaniu nakazu ścigania danego typu przestępstw, a w momencie, w którym postępowanie zostało już wszczęte – na jego umorzeniu. Do abolicji dochodzi przed osądzeniem, co odróżnia ją od podobnego merytorycznie pojęcia, jakim jest amnestia (do amnestii dochodzi już po osądzeniu, a tym samym po ustaleniu wysokości kary). W przypadku abolicji nie dochodzi do zmiany kwalifikacji danego czynu zabronionego – mimo jednorazowego anulowania potencjalnych kar osobom, które go popełniły, dany czyn zabroniony pozostaje nielegalny.

Należy podkreślić, że abolicja dotyczy nie jednej indywidualnej osoby (jest tak w przynależnym prezydentowi prawie łaski), ale całej grupy osób, które popełniły dane przestępstwo – abolicja jest więc aktem powszechnym i generalnym.

Przykładem abolicji jest abolicja samowoli budowlanej, która polega na niewszczynaniu postępowania w sprawie nielegalnie zbudowanych obiektów (w określonych latach). Taka abolicja miała miejsce w Polsce w 2007 r. i dotyczyła obiektów zbudowanych bez pozwolenia, które powstały od 1995 do 1998 r.

Innym przykładem abolicji jest abolicja podatkowa, której mechanizm polega...

Podobne wypracowania