Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neofaszyzm - geneza, charakterystyka, zagrożenia. Neofaszyzm w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Neofaszyzm jest ruchem politycznym nawiązującym do ustroju faszystowskiego. Ruch neofaszystowski istnieje w każdym kraju w Europie, także w Polsce. Geneza neofaszyzmu jest dosyć prosta – początkowo neofaszyzm zaczął werbować swoich zwolenników z różnego rodzaju subkultur młodzieżowych, odwołując się do haseł faszystowskich, rasistowskich i antysemickich. Podatny grunt neofaszyzm znalazł w muzyce, dzięki której zaczął docierać do coraz szerszej liczby młodzieży na całym świecie.

Pierwszym zespołem, który rozpoczął promowanie neofaszyzmu był zespół brytyjski Skrewdriver. Członkowie tego zespołu stworzyli ruch neofaszystowski o nazwie „Blood and Honour” („Krew i Honor” – nazwa nawiązująca do hasła hitlerowskich SS) Wkrótce popularność zespołu Skrewdriver rozprzestrzeniła się na całą Europę i niemal w każdym kraju zaczął powstawać ruch neofaszystowski, wsparty muzyką rockową, której odłam nazwany został RAC (skrót oznacza Rock Against Communism – Rock Przeciwko Komunizmowi). „Blood and Honour” stworzył swoje siatki we wszystkich krajach Europy, również w Polsce wydaje się podziemne pisma, organizuje manifestacje i rozdaje ulotki.

Neofaszyzm zaczął werbować...

Podobne wypracowania