Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System partyjny - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System partyjny – terminem tym, określa się z jednej strony – konfigurację partii politycznych funkcjonujących w ramach jednego systemu politycznego, z drugiej zaś –  sieć wzajemnych relacji i stosunków (konkurencji bądź współpracy) między partiami, które muszą działać legalnie. W ramach ustroju demokratycznego, konieczne jest istnienie co najmniej dwóch takich ugrupowań. 

Częścią systemów partyjnych są także: zjawiska dotyczące norm (niekoniecznie prawnych), zgodnie z którymi reguluje się relacje wewnątrzpartyjne oraz relacje partii z organami państwowymi; opisy relacji partyjnych; zadania, jakie system partyjny ma do spełnienia w obrębie obowiązującego systemu politycznego (np. zachęcanie społeczeństwa do udziału w życiu politycznym, kształtowanie kultury politycznej).

Według najpopularniejszej typologii, systemy partyjne można podzielić na dwupartyjne, dwuipółpartyjne, wielopartyjne oparte na dominacji jednej partii oraz wielopartyjne bez partii dominującej. 

W systemie dwupartyjnym (np. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Nowa Zelandia) prym wiodą dwie największe partie i jedynie one liczą się w wyborach i sprawują władzę. System ten zamyka jednak drogę partiom małym...

Podobne wypracowania