Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - charakterystyka Judasza

Judasza można nazwać jednym z największych zdrajców w historii świata. Mimo że był uczniem Jezusa, nie skorzystał z jego nauki, a wręcz przeciwnie, sprzeciwił się jej.

O życiu Judasza wiemy bardzo mało. Jego historia opiera się przede wszystkim  na relacji z Jezusem i innymi jego uczniami. Mężczyzna był jednym z dwunastu apostołów. Przekazywał nauki Chrystusa i przekazywał ją prostemu ludowi. Wśród uczniów pełnił ważną i odpowiedzialną funkcję, ponieważ był skarbnikiem. 

Judasz wydał Jezusa Chrystusa na śmierć. Arcykapłani, wrogowie Jezusa pragnęli tego, bo nie zgadzali się z głoszoną przez niego nauką. Kapłani zaproponowali Judaszowi trzydzieści srebrników za wydanie Chrystusa. Ustalili taką zapłatę, bo była to cena zazwyczaj płacona za niewolnika. Według Ewangelii Judasz dopuścił się zdrady przed ostatnią wieczerzą, o czym Jezus już wiedział. Po kolacji, nocą Judasz zaprowadził żołnierzy do ogrodu, w którym przebywał Jezus. Wrogowie pojmali go, a następnie został skazany na śmierć poprzez ukrzyżowanie. Judasz wkrótce potem popełnił samobójstwo, ponieważ zrozumiał, jak okropny popełnił czyn. Udał się jeszcze do kaplicy arcykapłanów, by oddać pieniądze, ale nie zostały one przyjęte. Zabił się nękany wyrzutami sumienia.

Można powiedzieć, że Judasz jest postacią w pewien sposób tragiczną. Dopuścił się zdrady swojego Pana i nauczyciela, a potem sam odebrał sobie życie. Zachował się jak prawdziwy zdrajca, za plecami Jezusa porozumiewał się z jego wrogami. Nagroda, jaką wyznaczono za wydanie Chrystusa nie była wysoka, a jednak bohater nie zawahał się. Judasz pozorował swoją niewinność. Pan pytał go o jego zamiary. Ten milczał. Jawi się tu jako bezwzględny, pozbawiony skrupułów i wyrzutów sumienia zdrajca, który przyczynia się do morderstwa.

W końcu doprowadził do pojmania swojego nauczyciela, a w konsekwencji do jego śmierci. Jego historia jest zaskakująca, ponieważ okazuje się, że po pewnym czasie Judasz żałował swoich czynów. Próbował oddać pieniądze, a dręczony wyrzutami popełnił samobójstwo.  Według Ewangelii, mógł wstąpić w niego szatan, który nakazywał mu takie zachowanie. To wyjaśniałoby, dlaczego uczeń, który do tej pory kochał mistrza postanowił wydać go na śmierć.

Judasz w naszej kulturze jest postacią negatywną. Powstały nawet przysłowia i powiedzenia dotyczące jego osoby. Judaszowe oblicze oznacza kogoś fałszywego, judaszowe srebrniki to brudne pieniądze zarobione na krzywdzie innych, natomiast judaszowy pocałunek to znak nieczystej, nieprawdziwej przyjaźni.

Podobne wypracowania do Biblia - charakterystyka Judasza