Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tolerancja - postawy społeczne - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tolerancja – jedna z podstawowych zasad życia społecznego. Termin ten ma bardzo szerokie znaczenie i trudno dzisiaj jednoznacznie go zdefiniować. Samo słowo pochodzi od łac. tolerantia – „cierpliwość”, „wytrwałość”, „cierpliwa wytrwałość”. Zajmują się nią zarówno socjologia, jak i religia. 

Jest to umiejętność zgodnego życia z tymi, którzy z różnych względów mogą wzbudzać dezaprobatę i głoszą poglądy według nas błędne czy wręcz niedorzeczne. 

W rzeczywistości, z tolerancją mamy do czynienia odkąd sprawujący władzę w państwach – musieli decydować o akceptacji lub jej braku w stosunku do nowych zjawisk, ruchów społecznych czy religijnych. Pewien rozwój idei tolerancji zauważyć można na przełomie XVI i XVII w., kiedy po epoce reformacji i kontrreformacji, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w Europie wprowadzono zasadę tolerancji religijnej. 

Tolerancję stosowały także państwa wielonarodowe, które zamieszkiwały różne narody mówiące różnymi językami i wyznające inne religie. Przykładami mogą być Polska w dobie złotej wolności szlacheckiej, a także cesarstwo Austro-Węgierskie. Pierwszą ustawą gwarantującą tolerancję...

Podobne wypracowania