Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System partyjny w Polsce - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System partyjny w Polsce jest stosunkowo młody. Zmiany, jakie dokonały się w kraju w roku 1989, zaowocowały zastąpieniem ideologii komunistycznej i służącej jej partii, czyli PZPR - pluralizmem politycznym. Początkowo, wyraźny podział w systemie partyjnym przejawiał się w rywalizacji partii postsolidarnościowych i postkomunistycznych, ale z biegiem czasu, polska scena polityczna zróżnicowała się.

W Rzeczypospolitej obowiązuje system wielopartyjny: dominuje jedna partia, która zdobyła w wyborach najwięcej mandatów w parlamencie i w ten sposób to ona w dużej mierze decyduje o sytuacji pozostałych ugrupowań, bo od niej w rzeczywistości zależy stworzenie koalicji. Istnieje jednak wiele partii, które mimo iż walczą o zdobycie władzy, nie mają szans na wygranie wyborów (zdobycie większości mandatów) i samodzielne rządy. Dlatego – muszą powstawać koalicje. Z jednej strony, daje to obywatelom więcej możliwości wyboru i w pewien sposób odzwierciedla faktyczne zapatrywania polityczne wyborców, ale – jest też czynnikiem sprzyjającym większej ilości konfliktów i może utrudniać rozwiązywanie palących problemów społecznych. 

Do cech polskiego systemu partyjnego można zatem zaliczyć:...

Podobne wypracowania