Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Umowa społeczna - Thomas Hobbes - charakterystyka poglądów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Umowa społeczna - pojęcie z zakresu filozofii politycznej i społecznej mówiące o genezie istnienia państwa i społeczeństwa. Jest wynikiem niezależnej umowy pomiędzy jednostkami tworzącymi społeczeństwo lub między nimi i władcą państwa, ponieważ – każda legalna władza państwowa musi pochodzić ze zgody społecznej. Teoria umowy społecznej jest bardzo stara. Już w starożytności zajmowali się nią np. Platon, Cyceron i św. Augustyn, a w średniowieczu Mikołaj z Kuzy. Najbardziej znane są jednak projekty umów społecznych zaproponowane przez myślicieli epoki Oświecenia.

Jednym z nich był angielski filozof Thomas Hobbes (1588–1679). Swoje myśli dotyczące życia społeczno-politycznego zawarł w znanym dziele pt. „Lewiatan” (1651). 

Uważał, że na początku, w tzw. stanie natury ludzie żyli jak dzicy, ogarnięci złem, nie licząc się z prawami naturalnymi, nadużywając wolności toczyli ze sobą nieustanne wojny. Nie potrafili zapanować nad przyrodą i jej prawami. Dlatego, jedynym ratunkiem stało się dla człowieka zawarcie umowy, na mocy której oddaje swoją wolność i przekazuje w ręce suwerena (jednostki bądź organu państwowego), pod warunkiem, że wszyscy zrobią tak samo. W zamian za to, członkowie wspólnoty otaczani byli...

Podobne wypracowania