Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szara strefa - definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szara strefa – z ang. grey market; pojęcie z zakresu nauk ekonomicznych i socjologicznych. Określana bywa jako szara gospodarka, nieopodatkowana praca, praca na czarno, gospodarka cienia. Jest zjawiskiem obecnym w branży finansowej i oznacza nielegalny obrót legalnymi towarami i usługami dostępnymi na rynku. Polega na osiąganiu dochodów z dozwolonej produkcji, lecz bez uiszczania odpowiednich opłat, co jest ewidentnym naginaniem norm prawnych obowiązujących w państwie. Nie jest to działalność przestępcza i nie należy mylić jej z tzw. czarnym rynkiem, choć te dwie strefy mogą się czasem przenikać. 

Przychody takie można uzyskać, ukrywając źródła dochodu i płacąc podatek jedynie od zaniżonej kwoty, choć tak naprawdę, dochód zgromadzony i poniesione wydatki były większe od deklarowanych w zeznaniu podatkowym. W ten sposób, do Skarbu Państwa trafia mniej środków.

Do szarej strefy zalicza się jednak nie tylko zarejestrowanych podatników, którzy nie ujawnili całości swoich dochodów, ale również wszystkie osoby niezarejestrowane,  niezidentyfikowane, które w ogóle nie są objęte systemem podatkowym. 

Szara strefa obecna jest w gospodarkach niemal wszystkich...

Podobne wypracowania