Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System wyborczy - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System wyborczy – podstawowa kategoria nauk politycznych i prawa. Oznacza zbiór prawnych norm, które regulują tryb organizacji i przeprowadzenia wyborów, a także zasady podliczania ich wyników, czyli – prawo i praktyka wyborcza obowiązująca w danym państwie. 

System wyborczy jest elementem udziału obywateli w obieraniu organów, które będą je reprezentować w skali kraju, dlatego określa się go również jako zbiór norm, w ramach których powołuje się instytucje przedstawicielskie, decyduje o ich pozycji w aparacie państwowym i ich relacji z wyborcami, a także sposób ich wewnętrznej organizacji i tryb działania. W zakres pojęcia wchodzą też procedury wyborcze mające wskazać preferencje wyborcze obywateli i ich przełożenie na poparcie dla poszczególnych kandydatów czy komitetów wyborczych. 

Wśród elementów systemu wyborczego  (które mogą ulegać zmianom) wyróżnia się:

- wielkość okręgów – wpływa na ich rangę i ma przełożenie na liczbę mandatów w okręgu; okręgi mogą być jedno-, kilku-, a nawet kilkunastomandatowe; jeden okręg może też stanowić terytorium całego kraju;

- granice i kształt...

Podobne wypracowania