Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ksenofobia - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ksenofobia to pojęcie, wywodzące się z języka greckiego, oznaczające strach przed obcymi. Polega ona na okazywaniu uczuć, takich jak strach, niechęć, wrogość czy lęk w stosunku do cudzoziemców. Może także być zobrazowana poprzez wyolbrzymiane tych emocji aż do przesady. 

Ksenofobi mają zdecydowane problemy z tolerancją wobec osób na stałe zamieszkujących w innym państwie. Ma to ważny związek ze stereotypami etnicznymi. Ksenofobia może dotyczyć nie tylko cudzoziemców samych w sobie, ale także być okazywana w stosunku do osób nieznanych lub pod pewnymi względami różnych, mniejszości narodowych oraz narodów państw sąsiednich.

Uczucie ksenofobii jest bardzo blisko powiązane z nacjonalizmem, w zasadzie stanowi jakby jego punkt startowy. Pogłębiane uczucie ksenofobii poprzez wpływ grupy odniesienia wobec jednostki może zmienić strach przed cudzoziemcami lub też niechęć do nich w uczucie nienawiści. Szczególnie często ksenofobia wynika ze złej sytuacji ekonomicznej lub też gospodarczej w danym kraju. Może także być spowodowana przez obawę przed zbyt dużym wpływem państw sąsiednich na politykę wewnętrzną w kraju. Wiąże się ze złymi warunkami gospodarczymi, gdyż łatwiej winowajcę zobaczyć w kimś obcym i w dodatku...

Podobne wypracowania