Ksenofobia - definicja, charakterystyka, przykłady
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ksenofobia to pojęcie, wywodzące się z języka greckiego, oznaczające strach przed obcymi. Polega ona na okazywaniu uczuć, takich jak strach, niechęć, wrogość czy lęk w stosunku do cudzoziemców. Może także być zobrazowana poprzez wyolbrzymiane tych emocji aż do przesady.
Ksenofobi mają zdecydowane problemy z tolerancją wobec osób na stałe zamieszkujących w innym państwie. Ma to ważny związek ze stereotypami etnicznymi. Ksenofobia może dotyczyć nie tylko cudzoziemców samych w sobie, ale także być okazywana w stosunku do osób nieznanych lub pod pewnymi względami różnych, mniejszości narodowych oraz narodów państw sąsiednich.
Uczucie ksenofobii jest bardzo blisko powiązane z nacjonalizmem, w zasadzie stanowi jakby jego punkt startowy. Pogłębiane uczucie ksenofobii poprzez wpływ grupy odniesienia wobec jednostki może zmienić strach przed cudzoziemcami lub też niechęć do nich w uczucie nienawiści. Szczególnie często ksenofobia wynika ze złej sytuacji ekonomicznej lub też gospodarczej w danym kraju. Może także być spowodowana przez obawę przed zbyt dużym wpływem państw sąsiednich na politykę wewnętrzną w kraju. Wiąże się ze złymi warunkami gospodarczymi, gdyż łatwiej winowajcę zobaczyć w kimś obcym i w dodatku różnym niż, na przykład, upatrywać go w złej polityce gospodarczej lub zbyt niskich staraniach, co z kolei ma wpływ na gorszą sytuację finansową jednostki.
Ksenofobia wynika również bezpośrednio z zazdrości, którą z reguły powodują lepsze warunki materialne obcokrajowców. Postrzega się ich bowiem jako potencjalną konkurencję w staraniach o lepszą pozycję zawodową.
Ponadto, ksenofobia nie jest uczuciem bardzo radykalnym, wręcz przeciwnie, w niektórych kręgach jest społecznie akceptowalna, a nawet zachwalana i propagowana jako uczucie jak najbardziej racjonalne. Wartość taka może być gloryfikowana, a próba zachowania nonkonformistycznego w tym przypadku może zakończyć się nawet wykluczeniem z konkretnej zbiorowości. Często bardziej społecznie akceptowalne w danej grupie są przejawy agresji w stosunku do cudzoziemca niż udzielenie mu pomocy.
Ksenofobia rozwija się szczególnie wśród przedstawicieli klasy niższej i mieszkańców wsi oraz małych miast, ludzi o niskim wykształceniu, także wśród jednostek o niezbyt wysokim cenzusie majątkowym. Traktując obcych jak zagrożenie, można jednocześnie tworzyć pewien pogląd polityczny - często zdarza się, iż partie polityczne zawierają w swoim programie ukryte treści ksenofobiczne, aby podsycać w społeczeństwie tego rodzaju poczucie zagrożenia.
Podobne wypracowania do Ksenofobia - definicja, charakterystyka, przykłady
- Industrializacja - definicja, przykłady, skutki
- Integracja społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady
- System kanclerski - cechy, charakterystyka, przykłady
- Internalizacja - internalizacja kultury - definicja, charakterystyka
- Klasa średnia - charakterystyka, definicja, przykłady
- Robert Merton - konformizm. Konformizm wg Mertona - charakterystyka
- Konflikt ról społecznych - definicja, przykłady, charakterystyka
- Rola społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady
- System parlamentarno-komitetowy - cechy, charakterystyka, przykłady
- Korporacjonizm - definicja, charakterystyka, przykłady
- Krąg społeczny - przykłady, charakterystyka, definicja
- Marginalizacja społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady
- System parlamentarno-gabinetowy - cechy, charakterystyka, przykłady
- Wykluczenie społeczne - definicja, charakterystyka, przykłady
- Marksizm kulturowy - definicja, założenia, charakterystyka
- Marksizm a religia - założenia i charakterystyka marksizmu
- Marksizm a komunizm - porównanie, podobieństwa i różnice
- Marginalizacja a wykluczenie - podobieństwa i różnice, porównanie
- Faszyzm we Włoszech - geneza, charakterystyka ruchu politycznego
- Multikulturalizm, wielokulturowość - definicja, charakterystyka, przykłady