Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Korporacjonizm - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Korporacjonizm to idea o podstawach ekonomicznych, społecznych oraz gospodarczych. Została stworzona w XIX wieku, aczkolwiek zasadniczo rozwój swój przeżyła w pierwszej połowie XX wieku. Zasadniczo jednak jej korzeni można doszukiwać się już w okresie średniowiecznym, kiedy to przedstawicieli gildii i cechów jednoczyli się w celu polepszenia własnej sytuacji lub też poprawienia warunków finansowych poprzez wypełnianie razem zaplanowanych wspólnie działań. Korporacjonizm polega zatem głównie na poszerzeniu wpływu jednostek nad przemysłem poprzez pogodzenie interesów gospodarczych zarówno pracowników, jak i pracodawców w celu uzyskania kontroli.

Teoria korporacjonizmu skupia się wokół przymusowego zjednoczenia wszelkich podmiotów powiązanych z konkretnym zawodem, niekoniecznie reprezentujących ten sam status majątkowy. Wspólnota ma za zadanie dążyć do celu tak, aby sytuacja życiowa wszystkich jej członków uległa znaczącej poprawie poprzez skonsolidowane działanie. Spójne działanie jest możliwe w przypadku zastosowania idei opartych na solidarności. 

Korporacjonizm jako doktryna zwalczał indywidualistyczny liberalizm we wszelkich jego odmianach oraz sprzeciwiał...

Podobne wypracowania