Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt ról społecznych - definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rola społeczna to zespół praw i obowiązków, które są przypisane do każdej jednostki. Sprowadza się to do spełniania w życiu codziennym określonych funkcji i oczekiwań w stosunku do konkretnej grupy społecznej, do której jednostka przynależy. Każda osoba należy do więcej niż jednej grupy, dlatego też można często zaobserwować występowanie tak zwanego konfliktu ról społecznych.

Konflikt ról społecznych to sytuacja, w której niemożliwym dla jednostki staje się pogodzenie ze sobą konieczności odgrywania kilku ról społecznych jednocześnie. Różnice w wymaganiach oraz zobowiązaniach doprowadzają do równoczesnego występowania przynajmniej dwóch rodzajów sprzecznych oczekiwań dotyczących jednej osoby. Konflikt ról społecznych można rozpatrywać w ujęciu występowania tylko pewnych niedogodności, zmuszających jednostkę do kreatywnego myślenia, jak pogodzić swój sposób zachowania w odniesieniu do dwóch lub więcej ról będących w konflikcie. Może jednakże polegać na całkowicie niemożliwymi do pogodzenia, sprzecznymi wymaganiami wobec jednostki.

Konflikt ról społecznych to rodzaj konfliktu scharakteryzowany w oparciu o kryterium zasięgu. Przykładowo,...

Podobne wypracowania