Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Robert Merton - konformizm. Konformizm wg Mertona - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Robert Merton to współczesny wybitny amerykański socjolog i teoretyk, badacz natury ludzkiej, który przez całe swoje życie skupiał się na klasyfikowaniu i metodologii ludzkich zachowań. Obiektem jego badań była jednostka w społeczeństwa oraz wpływ grupy społecznej na jej zachowanie. Robert Merton to także twórca wielu teorii socjologicznych, oprócz pojęcia konformizmu zdefiniował również pojęcie dewiacji społecznej oraz anomii. 

Konformizm w ujęciu Mertona to domyślna zgoda wyrażona przez jednostkę na zrealizowanie celów społecznych grupy lub norm społecznych konkretnej zbiorowości. Postulaty te są spełniane przy użyciu środków uznawanych za społecznie akceptowalne. Wszelkie odejście od tych standardów Merton zaklasyfikował jako dewiację społeczną. Według socjologa zachowania konformistyczne są wyznacznikiem poziomu spójności w grupie społecznej. 

Merton uważał, że konformizm to jedyna reakcja społeczna, która nie ma znamion dewiacji. W głównej mierze konformizm opiera się na zaakceptowaniu kulturowych celów danej grupy odniesienia poprzez zastosowanie zinstytucjonalizowanych środków. Zachowania konformistyczne są typowe dla społeczeństwa, nie wykraczają poza...

Podobne wypracowania