Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dysonans poznawczy - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dysonans poznawczy to nieprzyjemny stan uczuciowy, polegający na napięciu psychicznym nieprzyjemnym dla jednostki. Pojawia się w momencie posiadania jednocześnie dwóch elementów poznawczych (przykładem są myśli), które do siebie nie pasują. Stan dysonansu może wywołać uczucie napięcia.

Teoria dysonansu poznawczego została wysnuta przez L. Festingera w 1957 r., następnie była rozwijana między innymi przez jego uczniów oraz innych badaczy. Jego teoria jest jedną z najważniejszych tez we współczesnej psychologii poznawczej. Przewiduje ona bowiem stwarzanie przewidywań w stosunku do ludzkiego zachowania, buduje podstawę do teoretycznego badania pacjentów oraz stanowi motor napędowy wielu innych teorii psychologicznych, związanych, przykładowo, z ludzką samooceną oraz sposobem postrzegania siebie. 

Główne założenie w teorii dysonansu poznawczego opiera się na stwierdzeniu, iż stan nieprzyjemnego napięcia psychicznego pojawia się wówczas, gdy do konkretnej osoby dotrą sprzeczne elementy poznawcze. Zalicza się do nich myśli, stwierdzenia, postawy, informacje, sposoby postępowania. Dysonans poznawczy można stosować zamiennie z pojęciem popędu, gdyż wpływa na zachowanie człowieka w taki sam sposób jak...

Podobne wypracowania