Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gradacja - gradacja społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gradacja to pojęcie tożsame z uwarstwieniem lub hierarchicznością. Polega na ułożeniu poszczególnych elementów z zachowaniem pewnego wzoru oraz schematu, opierając się na konkretnych kryteriach selektywnych. Układ jest zorientowany pionowo pod względem organizacyjnym, to najbardziej popularny model hierarchizacji.

Pionierem w metodologii oraz typologii tej dziedziny socjologii był wybitny znawca oraz badacz tematu, M. Weber. On jako pierwszy zastosował podział gradacji oraz wykreował pojęcie systemu gradacji społecznej. Według socjologa istnieje pewna bezwładność zajmowanej pozycji społecznej i pozostawania w danej warstwie, jednakże nie jest to określone jako coś o charakterze absolutnym, niemożliwym do zmiany. M. Weber postrzegał społeczeństwo jako miejsce rywalizacji pomiędzy przydzielonym miejscem w społeczeństwie a dostępem do dóbr materialnych oraz pewności jednostki w sektorze ekonomicznym. Nie traktował on społeczeństwa jako podłoża do występowania konfliktu społecznego. Według Webera, społeczeństwo to obszar, w którym możliwe jest zaobserwowanie przemieszczanie się jednostki po różnych warstwach społecznych, co jest w znacznej mierze uwarunkowane determinacją jednostki. M. weber wprowadził także pojęcie pozycji społecznej.

W...

Podobne wypracowania