Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dyferencjacja - dyferencjacja społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dyferencjacja to pojęcie tożsame ze zróżnicowaniem oraz wyodrębnianiem się różnych elementów składowych z całości. W ujęciu biologicznym polega na poddaniu się procesowi różnicowania się z jednego elementu scalonego kilku części składowych o odmiennej budowie i funkcjach. Pojęcie dyferencjacji jest związane etymologicznie z łacińskim wyrazem oznaczającym rozmaitość.

W ujęciu psychologicznym oraz socjologicznym można rozpatrywać pojęcie dyferencjacji społecznej. Wówczas tym mianem określa się proces postępującego oraz rozwijającego się poziomu komplikacji, związanego z podziałem pracy oraz struktur społecznych. Ogromny wpływ na rozwój dyferencjacji społecznej ma wzrost rozwoju nauki oraz wiedzy ludzkiej oraz narastające przekształcenia w dziedzinach powiązanych z polityką, technologią i ekonomią. 

Struktura społeczna to twór, w którym funkcjonują zróżnicowane grupy społeczne z rozmaitym akcesem do dóbr materialnych oraz tych o charakterze moralnym i społecznym. Jednocześnie od razu należy podkreślić wręcz konieczność występowania podziałów oraz nierówności w społeczeństwie. Na świadomość jednostki nieodparty wpływ ma jej pozycja w hierarchii społecznej czy tez poczucie więzi...

Podobne wypracowania