Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Poligamia - co to jest? Definicja, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poligamia to inaczej małżeństwo jednego mężczyzny z kilkoma kobietami (jest to tzw. poligynia) lub jednej kobiety z kilkoma mężczyznami (wtedy nazywa się to poliandrią). W ramach poligamii wyróżnia się także bigamię – jednoczesne małżeństwo mężczyzny z dwoma kobietami.

Współcześnie poligamia jest zjawiskiem występującym dość rzadko (została wyparta przez monogamię, czyli małżeństwo tylko dwóch partnerów), w krajach Europy, obu Ameryk i Australii jest ona nawet prawnie zakazana. Kraje, w których do dziś spotyka się zjawisko poligamii to, kraje muzułmańskie, niektóre państwa Afryki i Azji, a także niektóre stany USA (poligamia jest typowa dla mormonów).

Poligamia była szczególnie popularna w przeszłości, np. w starożytnym Izraelu (informacje na ten temat spotykamy np. w Starym Testamencie). W przeszłości poligamia była sposobem zapewnienia dobrych warunków życia wdowom (np. zjawisko lewiratu, w którym mężczyzna ma obowiązek poślubienia żony swojego zmarłego brata) lub kobietom, które w innych warunkach nie znalazłyby męża.

Wydaje się, że ze względów reprodukcyjnych, częściej zdarzało się, że to mężczyzna miał więcej niż jedną żonę (mężczyzna może mieć jednocześnie wiele...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania